Албанија го одложи за ноември почетокот на училишната година, откако бројот на заразени со коронавирус во еден ден се зголеми на 127.

На средината на август било одлучено училиштата да почнат со настава на средината на септември, но сега таа одлука е променета поради раст на бројот на заболени.

Во Албанија вкупно заразени се 13.518 луѓе, а починаа 384.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.