Провокација од двајца Албанци се случи синоќа во Белград.Тие се снимаа на плоштадот на Републиката во Белград со карактеристичното „летање орли“ кој означува „Голема Албанија“.

Провокацијата Албанците ја закачиле на Тик-Ток каде има многу реакции и критики.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.