Шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас, за ситуацијата со мигрантите и бегалците денеска телефонски ги информирал Високиот комесар на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Жозеп Борел, како и неговите колеги, министрите за надворешни работи на Македонија, Австрија, Бугарија, додека пак синоќа разговарал со МНР на Турција, јави дописничката на МИА од Атина.

Според истите информации, Денедиас, од комесарот на ЕУ, побарал да се свика вонреден состанок на Советот на министрите за надворешни работи на Унијата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.