На подрачјето на општините Коњиц и Јабланица денеска и утре поради лошите временски услови и непроодните патишта нема да има настава во основните и средните училишта, како и во детските градинки.

„На подрачјето на општина Коњиц, од 110 населени места, за околу 30 места не е квалитетно решено прашањето за чистење на патиштата, така што целата механизација е распоредена на овие места, сите средства со кои се располага се достапни за да се исчистат патиштата до секое место”, велат официјални претставници од БиХ.

Како што беше посочено, во општината Јабланица проблем е снабдувањето со електрична енергија бидејќи еден дел од граѓаните во ова населено место сè уште се без редовно снабдување со електрична енергија.

Во моментов малку загрижува тоа што во текот на утрото повторно во областа Коњиц почнало да паѓа снег, додаваат властите.

Во општините Коњиц и Јабланица во неделата беше прогласена состојба на природни непогоди поради обилните врнежи од снег.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.