Градската плажа на Сарти во Грција почна да се нарекува„проколнатата плажа“ откако овој месец се удавија околу десет лица.

Неколкумина се удавиле во плиткото и се претпоставува дека зад тоа стои феноменот “Rip Current”.

Наутро може да се плива но потоа струјата прави депресии поради што губите тло под нозете“. Исто така забележано е дека се појавува „лента“ во морето, видена од копното поради разбрануваното море.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.