Сопственикот на школата за глума, Мирослав Мика Алексиќ (69), кој е осомничен за сексуално злоставување ученички, има големи здравствени проблеми и работи само 20 отсто од неговото срце, изјави неговиот адвокат Зоран Јаковљевиќ во утринската програма на телевизијата Хепи.

Притворот на Алексиќ беше продолжен во петокот поради постоење на посебни околности кои укажуваат на тоа дека тој ќе го повтори делото за краток временски период, како и затоа што е обвинет за кривично дело за кое се казнува затвор над десет години.

Адвокатот на Мика Алексиќ во емисијата зборуваше за тоа како изгледаат изјавите на оштетените и како се искажуваат, но тој најмногу се фокусираше на неговото здравје.

– Мика не ми дозволи да го искористам фактот за неговата здравствена состојба во оваа постапка. Неговата здравствена состојба е многу сериозна. Постои голема опасност од мозочен удар. Неговото срце работи со околу 20 проценти. Извршен е вонреден лекарски преглед на Воено-медицинската академија – рече тој и продолжи:

– Го замолив судот да им ја даде неговата документација на експерти, бидејќи, за жал, постои можност за смрт. Тој мора да има лекар покрај себе, бидејќи возбудата може да доведе до губење на свеста. Алексиќ не брои години, тој брои месеци. Во своето излагање, Зоран Јаковљевиќ инсистираше на тоа дека судот треба да се занимава исклучиво со доказите што ги има.

Мика Алексиќ, да потсетиме, беше уапсен во јануари и оттогаш е во притвор во Централниот затвор. Во меѓувреме, за време на истрагата откако тој беше пријавен за сексуално злоставување од страна на млада актерка Милена Радуловиќ, а потоа и од други млади колеги, беа сослушани повредените и другите сведоци, беа добиени наодите на судските експерти и беа собрани други докази, по што обвинителството поднесе обвинение. Според обвинението, тој беше обвинет за извршување на кривични дела силување и незаконско сексуално дело против седум студенти од 2008 до 2020 година.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.