Силен земјотрес предмалку се случи во Лариса.Ова е втор потрес во овој грчки град за само неколку денови. Јачината на земјотресот е 5,5 степени.

Потресот се почуствува и во Скопје, посебно кај оние кои живеат во повисоките катови.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.