– Во Бугарија, во изминатите 24 часа се регистрирани 3.328 нови случаи на заразени со новиот коронавирус, со што вкупниот број достигна 171.493, соопшти денеска Министерството за здравство.

Уште 117 пациенти починале, а 5.283 од почетокот на пандемијата.

Хоспитализирани се 6.988 пациенти, од кои 544 се на интензивна нега. Бројот на заразени лекари во моментов е 7.745Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.