Проблем за српските медиуми на Олимписките Игри во Токио. Дури 14 членови на РТС завршија во карантин, според пропозициите на Јапонија, таму ќе останат до 4. август.

Иако сите се негативни и имаат примено вакцина за Ковид-19, сепак ќе мораат да ги почитуваат правилата на оваа земја. Овие 14 новинари за Токио во авион патувале со лице кое било позитивно на коронавирус.

Карантинот им завршува на 4. август, кога и се спушта завесата на Игрите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.