Австралија ќе ја разгледа опцијата за изнајмување или купување подморници од САД или Велика Британија додека се гради нејзината флота подморници на нуклеарен погон, изјави денеска за локалните медиуми австралискиот министер за одбрана Питер Датон.

Тој истакна дека само неколку дена откако Австралија стапи во регионално безбедносно партнерство со САД и Британија, очевидно во обид да се спротивстави на кинеската авторитативност во индо-пацифичкиот регион, што и отвори пат да добие подморници на нуклеарен погон.

Подморниците не се очекува да бидат готови до крајот на 2030 година.

Според него, разговорите ќе се одржат во наредните 12 до 18 месеци.

– Приказната дека можете да купите подморница на нуклеарен погон од полица, се разбира, едноставно не е точна, и мислам дека повеќето луѓе го разбираат тоа, истакна Датон

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.