Јас сум роден во коса црта! Абе племето ваше предавничко! Сите ќе одговарате за ова! Сите! До еден! Многу од вас, како оваа Јасна Пецевска, ќе се вадат тогаш како што се оправдувале германските војници кои што вршеле злосторства – дека едноставно прателе наредби. Ама наредбите можат да се одбијат! – коментира бизнисменот и граѓански активист Роберт Милески.

 

Коментарот доаѓа откако беше објавено дека во изводите од матичните книги на родените, венчаните и умрените, во полето државјанство, на лицата родени пред февруари 2019 година ќе се пишуваат коси црти.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.