Петте хеликоптери кои денеска полетаа кон Пехчево, но беа повлечени поради исклучителните високи температури, наутро повторно ќе полетаат и ќе гасат пожари.

„Утре рано наутро 5-те хеликоптери ќе дејствуваат врз големиот пожар во реонот на општина Пехчево се додека тоа го дозволува температурата на воздухот“, посочи директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.