Стојанче Стоилов, капитенот на Македонската ракометна репрезентација на својот фејсбук профил напиша:

И вашите деца го дишат истиот воздух.

Реакцијата на Стоилов се должи на енормното загадување на воздухот, во ситуација кога зимата се уште не е дојдена. Тој ги потсетува властите дека и нивните деца го дишат истиот загаден воздух, алудирајќи дека треба да се преземат итни мерки затоа што со канцерогениот воздух се загрозуваат животите на сите, особено на децата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.