За разлика од пратеничката Бисера Костадиновска Стојчевска, која врвот на СДСМ ја прогласи за херој за појавувањето со скафандер на седницата на Собранието, за напуштање на изолацијата минатиот април градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, доби пријава за прекршување на Законот за заштита на населението од заразни болести.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.