На меѓународен фестивал во Турција испратиле албанска танцувачка група додека секоја држава ја презентира културата на својата конститутивна нација. Албанците имаат друга држава за да ги презентира, додека македонската нација ја има само оваа држава и нејзините културни особености.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.