[кон синиот Црн Дрим] – не знам од кај да почнам
🤮 Естетски ова е одвратно. Еден значаен речен екосистем личи на базен во хотел во Саранда -од каде е и инспирано ова
☀️ Осветлувањето на речните води, го менува циркадијалниот ритам на живиот свет (се губи чуството за ден и ноќ)
🌱 дополнително осветлување го зголемува или изменува циклусот на раст на водните алги, што влијае врз квалитетот на водата во реката
🐟 светлината го нарушува животот на рибите особено чуство за ориентација, комуникација и растење
🌡осветлувањето ја зголемува температурата на реката
🦉🦇 загадувањето со светлина значително го намалува живиот свет во градските средини, со што го спречува нивното хранење, размножување и движење
🤢 Да повторам – ружно е и непотребно!
🦅 па не постои по ДУИ естетика од ова реално

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.