Бугарите биле фашисти во втора светска. Исто и германците ама разликата е во тоа што Германија ја признава историјата како срамна и грешна за да не им се повтори. Бугарија не признава дека биле фашисти и со самото тоа негирање, ја прави нивната сегашна влада профашистичка.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.