Ознака: Жозеп Борел
Македонија 11.05.21 | 19:03

Заев: Имавме успешна посета на Брисел

Имавме успешна посета на Брисел, порача премиерот Зоран Заев на „Фејсбук“. Заедно со владината делегација, додава, имавме јасна мисија да ја пренесеме пораката од македонските...

Свет 28.02.21 | 21:21

Борел: ЕУ ќе преземе мерки против насилството на хунтата во Мјанмар

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, ја повика воената хунта во Мјанмар да престане со насилството за време на...

Македонија 24.02.21 | 10:40

Борел: Земјите од Западен Балкан мора да си ја извршат домашната задача

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел денеска изјави дека Европската унија вложува многу пари во Западен Балкан и оти не е фер да се каже дека ЕУ само се преправа...

Свет 09.02.21 | 20:29

Борел: Русија не е заинтересирана да работи на подобри односи со ЕУ

Шефот на дипломатијата на ЕУ, Жосеп Борел, изјави дека официјална Москва не е заинтересирана да работи на подобри односи со Унијата ниту да се вклучи во конструктивен...

Балкан 19.11.20 | 13:42

ЕУ очекува од Србија и Косово да не ги преместуваат своите амбасади во Ерусалим

Потпретседателот на Европската комисија и шеф на дипломатијата на ЕУ, Жозеп Борел, порача дека Европската Унија очекува од Србија и Косово да не ги преместуваат своите...

Балкан 13.09.20 | 12:55

Борел: Европејците ќе ги решат односите меѓу Србија и Косово

Високиот претставник на Европската унија за надворешна и безбедносна политика Жозеп Борел изјави дека ЕУ нема да се смета за геополитичка сила доколку не го стабилизира...

Свет 24.08.20 | 22:35

Борел: ЕУ го осудува можниот обид за труење на Навални

Прелиминарните резултати од испитувањата на Универзитетската болница Шарит во Берлин укажуваат дека лидерот на руската опозиција Алексеј Навални бил отруен за време...

Балкан 30.05.20 | 19:44

Борел: Јас доаѓам од Шпанија која не го признава Косово, па што!

Високиот претставник на Европската унија (ЕУ) за надворешни работи и безбедносна политика, Жозеп Борел, изјави дека е многу јасно да ЕУ е за зачувување на постојните...

Свет 07.05.20 | 09:18

Борел: Не е нормално Европа да не произведува ниту еден грам парацетамол

Европа мора да извлече поука од корона-кризата и да ја гарантира својата стратешка независност во клучните области како што се производство на лекови, залихи, па дури...

Македонија 05.02.20 | 18:55

Борел: ЕУ не е комплетна без Западен Балкан

Шефот на европската дипломатија Жозеп Борел оцени дека предлогот за изменета методологија за пристапниот процес ќе ја врати довербата и ќе го забрза процесот на пристапување...

Свет 06.08.19 | 09:19

Жозеп Борел и официјално ја замени Федерика Могерини

Европскиот совет синоќа го именуваше министерот за надворешни работи на Шпанија Жозеп Борел за нов шеф на европската дипломатија. Европските медиуми пренесуваат дека...