Ознака: Жозеп Борел
Свет 23.03.23 | 14:22

Борел: Залуден е секој обид да се доведе во прашање договорот од Охрид

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жосеп Борел, изјави дека е залуден секој обид да се доведе во прашање договорот меѓу Белград и Приштина...

Македонија 18.03.23 | 11:57

Борел: Очите на ЕУ и на Западен Балкан денеска се вперени во Охрид

Високиот претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика, Жосеп Борел, оцени дека очите на ЕУ и на Западен Балкан денеска се насочени кон...

Македонија 17.03.23 | 20:42

Пендаровски се сретна со Борел

Добрососедството, добрите односи меѓу соседите и регионалната соработка остануваат суштински елементи на процесот на проширување. Ако земјите од Западен Балкан сакаат...

Македонија 13.03.23 | 19:22

Жозеп Борел на 16 и 17 март во посета на земјава

Високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседател на Европската комисија, Жозеп Борел на 16 и 17 март ќе престојува во официјална...

Балкан 19.02.23 | 19:10

Борел: Имаме предлог на маса, се надевам дека Вучиќ и Курти ќе го прифатат

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на Европската унија, Жозеп Борел, денеска изјави дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот...

Свет 11.02.23 | 08:35

Борел: ЕУ ќе ѝ помага на Украина до победа

Шефот на европската дипломатија Жозеп Борел денеска изјави дека Русија повторно извршила воздушни напади врз украинските градови. Русија ги напаѓа Киев, Харков, Запорожје,...

Свет 01.02.23 | 21:58

Борел: Најлесен начин да се стави крај на војната е Путин да ја повлече војската

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, денеска изјави дека најлесниот начин да се стави крај на војната и страдањата што таа ги предизвикува е рускиот претседател...

Свет 21.01.23 | 14:31

Борел: Русија е навикната да се бори до крај

Шефот на дипломатијата на Европската унија, Жозеп Борел изјави дека Русија е навикната да се бори до крај и затоа повика Украина да се вооружи. Русија е голема земја,...

Балкан 20.01.23 | 19:02

Милановиќ: Борел не третира како да сме ретардирани

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, по средбата со претседателката на Унгарија, Каталин Новак, изјави дека високиот претставник на Европската Унија за надворешна...

Свет 08.01.23 | 11:43

Борел: Светот во 2022 година стана полошо место за човековите права

Високиот претставник на Европска Унија за надворешна политика Жозеп Борел вчера на својот блог напиша дека минатата година „светот станал полошо место” поради кршење...

Свет 29.12.22 | 15:18

Борел: Руските воени злосторства нема да поминат неказнето

Високиот претставник на Европска Унија, Жозеп Борел денеска изјави дека „руските воени злосторства нема да поминат неказнето“, како и оти ЕУ ќе продолжи да ја поддржува...

Свет 12.12.22 | 11:38

Борел: Многу загрижувачка е истрагата за наводна корупција во ЕП

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, денеска изјави дека истрагата на Белгија за наводна корупција во Европскиот парламент...

Балкан 06.12.22 | 13:01

Борел: Последниот предлог договор до Белград и Косово е испратен вчера

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, кој денеска присуствува на самитот ЕУ-Западен Балкан, ја акцентраше важноста...

Свет 03.12.22 | 10:01

Борел: Во 20 земји членки на ЕУ ќе се обучуваат 15.000 украински војници

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика, Жозеп Борел, изјави во Полска дека досега во мисијата на ЕУ за обука на украинската армија учествувале 1.100 војници. Борел...

Балкан 14.11.22 | 10:11

Борел: Белград и Приштина на работ на нова криза, да се бараат решенија

Високиот претставник на ЕУ Жозеп Борел утрово изјави дека Белград и Приштина се „на работ на нова криза“ и порача дека е неопходно да се излезе од кризната логика и...

Свет 17.10.22 | 23:28

Борел: Не сум расист и колонијалист, но мора да го одбраниме поредокот на ЕУ

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел денеска ги отфрли тврдењата во некои медиуми и социјални мрежи дека изнел „расистички, колонијалистички и ставови за надмоќ...

Балкан 12.10.22 | 20:13

Борел до Србија: Тешко во ЕУ без санкции кон Русија

Шефот на европската дипломатија Жозеп Борел денеска изјави дека процесот за приклучување на Србија во Европската Унија ќе биде тежок доколку Белград не воведе санкции...

Свет 01.10.22 | 19:24

Борел: Пристапувањето на Украина во НАТО во моментов не е фундаментално прашање

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, денеска оцени дека приемот на Украина во НАТО „во овој момент не е фундаментално прашање“. Во интервју објавено за шпанската...

Балкан 27.08.22 | 19:21

Борел: Србија и Косово се договорија за личните документи, но не и за регистарските таблички

Србија и Косово постигнаа договор за документите за лична идентификација, изјави денеска комесарот на ЕУ за надворешна политики и безбедност Жозеп Борел. Тој на неговиот...

Свет 22.08.22 | 14:10

Борел е против идејата за целосна забрана за издавање визи за Русите

Шефот на дипломатијата на Европската Унија, Жозеп Борел, денеска изјави дека не ја поддржува идејата за целосна забрана на Русите да издаваат визи за влез во земјите...