Ознака: Жозел Борел
Свет 27.03.22 | 18:52

Борел: Европа ќе се откаже од рускиот гас во следните две години

Во следните две години европските земји ќе можат да ги прекинат испораките на руски гас, соопшти денеска високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност,...

Балкан 26.09.21 | 19:27

Борел: Ја следиме ситуацијата во северниот дел на Косово, провокациите се неприфатливи

Високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика, Жозеп Борел изјави дека продолжува внимателно да ја следи ситуацијата на северот на Косово...

Балкан 23.06.20 | 08:48

Борел: ЕУ не се натпреварува со САД за „златен медал“ на Балканот

Високиот претставник на Европска Унија за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел изјави дека ЕУ не може да тврди дека е меѓународен политички фактор ако не успее...

Свет 25.03.20 | 18:23

Жозел Борел: Потребни се глобални решенија

Високиот претставник на Европската унија и потпретседател на Европската комисија, Жосеп Борел денеска предупреди дека во пандемијата на коронавирусот се „потребни...

Свет 14.10.19 | 17:35

Наследникот на Могерини јасен: Ниту еден европски Устав не признава еднострана независност

Шефот на шпанската дипломатија во техничката Влада и иден европски комесар Жозеп Борел денеска изјави дека ниту еден европски Устав не би овозможил еднострано прогласување...