Ознака: Жозеф Борел
Македонија 17.05.22 | 08:17

ЕУ дипломатот кој ни вети волја место датум постави датум за решение со Бугарија

ЕУ потврди ако спорот меѓу Скопје и Софија не се реши до крајот на француското претседавање ќе има длабока криза со регионот. Софија за кревање на ветото повтори дека...

Македонија 17.03.22 | 10:18

EУ дипломатот кој ни вети волја место датум, бара да продолжиме со реформите

Жозеф Борел, високиот претставник за надворешна политика кој го навлече гневот на граѓаните кога среде Скопје ни порача дека не може да ни вети датум туку само волја,...

Македонија 15.03.22 | 19:51

Мицкоски за изјавата на Борел: Доста отстапки правиме, како може да го погледнат народот во очи и постојано да повторуваат исто

На времето кога доаѓаа Хан и неговите претходници ни велеа преку Атина. Сега доаѓа Борел ни вели преку Софија. Утре Господ знае преку кој друг ќе ни кажат, а толку отстапки...

Свет 22.02.22 | 19:43

Борел: Санкциите на ЕУ ќе бидат против 27 лица и субјекти во Русија

Санкциите на Европската унија ќе бидат насочени против 27 лица и субјекти кои го загрозуваат територијалниот интегритет на Украина, изјави шефот на европската дипломатија...

Македонија 14.10.21 | 23:54

Блинкен и Борел се согласија дека Македонија и Албанија треба да го продолжат патот кон ЕУ

ржавниот секретар на САД Ентони Блинкен ја поздрави продолжената недвосмислена поддршка на ЕУ за европската перспектива на Западен Балкан и заложбата кон процесот...

Свет 27.05.21 | 11:34

Борел: ЕУ размислува за воведување економски санкции против Белорусија

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија ќе разговараат за воведување економски санкции против Белорусија, изјави високиот претставник...

Свет 14.05.21 | 09:37

Борел: Европската Унија не е способна да го запре Израел

Жосеп Борел, високиот комесар на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, изјави дека Европската Унија не е во состојба да посредува во израелско-палестинскиот конфликт. Побаравме...

Балкан 30.01.20 | 16:09

Борел: ЕУ не е комплетна без Западен Балкан

Високиот претставник на Европската унија за надворешна и безбедносна политика и потпретседател на Европската комисија Жосеп Борел, за време на неговата прва официјална...