Ознака: Зоран Милановиќ
Балкан 02.02.23 | 13:17

Бил гардиста: Претседателот на Хрватска чувал стража пред гробот на Тито?

Претстедателот на Хрватска Зоран Милановиќ кој деновиве е мета на критики поради изјавата дека „Косово е украдено од Србија“ е цел на нови напади.„Република.рс“ пишува...

Балкан 01.02.23 | 11:59

Паус: Милановиќ тешко дека ќе добие поддршка од ИДС за втор претседателски мандат

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ повторно се најде на удар на хрватската јавност , посебно откако завчера изјави дека „Косово е украдено од Србија“ и дека „Крим...

Свет 31.01.23 | 10:49

Николенко: Милановиќ го доведува во прашање територијалниот интегритет на Украина

Со изјавата дека Крим никогаш повеќе нема да биде Украина хрватскиот претседател Зоран Милановиќ го доведе во прашање територијалниот интегритет на Украина и тоа го...

Балкан 30.01.23 | 18:13

Милановиќ: Крим повеќе никогаш нема да биде Украина, Косово е грабнато од Србија

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ го повтори својот став против испраќањето смртоносно оружје на Украина и порача дека е „сосема јасно дека Крим никогаш повеќе...

Балкан 20.01.23 | 19:02

Милановиќ: Борел не третира како да сме ретардирани

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, по средбата со претседателката на Унгарија, Каталин Новак, изјави дека високиот претставник на Европската Унија за надворешна...

Балкан 21.12.22 | 11:46

Mилановиќ за ЕУ: Со нас се однесуваат како лузери и будали

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ изјави дека ЕУ се однесува недозволиво кон Хрватска – како пример го наведе „безобразното и скандалозно писмо“ на шефот на...

Балкан 20.12.22 | 13:25

Милановиќ жестоко кон Пленковиќ: Ако имаш морал, оди во Украина и бори се!

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ го коментираше одбивањето на парламентот да ја потврди владината одлука за обука на украинските војници во Хрватска и јасно...

Балкан 06.12.22 | 15:10

Милановиќ: ЕУ не е воен сојуз

Европската унија не е одбранбена алијанса, изјави денеска во Дубровник хрватскиот претседател Зоран Милановиќ и додаде дека европската мисија за воена помош за Украина...

Балкан 20.10.22 | 18:57

Пленковиќ го нарече Милановиќ „корисна будала на Путин“

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ го обвини претседателот Зоран Милановиќ дека е или „корисна будала на Путин“ или „има некаква причина да ја поддржува Русија,...

Балкан 19.10.22 | 19:50

Милановиќ: Русија мора да ја добие војната

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ во текот на предавањето на студентите во Сплит одговори на прашање за тоа како гледа крај на војната во Украина. „Русија не смее...

Балкан 16.10.22 | 21:53

Милановиќ: За пријателство со соседот се потребни двајца

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ во Вуковар, говорејќи за односите со соседните земји, изјави дека за пријателство и толеранција се потребни двајца. „Ако секоја...

Балкан 25.09.22 | 11:13

Брнабиќ му одговори на Милановиќ за изјавата дека му се гади од „убиството на децата“

Премиерката на Србија Ана Брнабиќ реагираше на изјавата на хрватскиот претседател Зоран Милановиќ дека „му се гади од спомнувањето на убиството на српските деца“. „На...

Балкан 24.09.22 | 16:12

Хрватскиот претседател Милановиќ: Србите покрај мене жив нема да влезат во ЕУ

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ учествуваше денес на свеченост на давање заклетва на кадети на Воената школа во Загреб, по што даде изјава за медиумите. Тој,...

Балкан 08.09.22 | 16:46

Изборниот модел во БиХ тема на разговорите меѓу Ердоган и Милановиќ

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган денеска е во официјална посета на Хрватска, каде ќе се сретне со државниот врв, ќе присуствува на хрватско-турскиот економски...

Балкан 22.08.22 | 19:50

Koњ го удри Милановиќ

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ доживеа необичен непријатност на традиционалните коњски трки во Барбан! Милановиќ, кој беше покровител на настанот, пријде...

Балкан 22.08.22 | 12:56

Коњ го турна хрватскиот претседател Милановиќ, обезбедувањето спречи тој да не падне на земја

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, откако врачи награда на победник во трка со коњи во Барбан на полуостровот Истра, доживеа мала непријатност кога коњот се сврти...

Балкан 27.07.22 | 12:58

Милановиќ е најпопуларен политичар во Хрватска

Резултатите од најновата анкета на Кробарометар покажуваат дека претседателот Зоран Милановиќ е најпопуларен политичар во Хрватска, за кого 48 отсто од испитаниците...

Балкан 29.06.22 | 23:46

Милановиќ: Во документите на ЕУ никаде не пишува дека Србија треба да го признае Косово

Претседателот на Хрватска Зоран Милановиќ изјави дека во документите на Европската Унија никаде не пишува дека Србија мора да го признае Косово. На прашањето да го...

Балкан 23.06.22 | 14:33

Милановиќ: Не може да биде happy hour само за Украина, кога е happy hour, пијат сите

Условувањето на кандидатскиот статус на БиХ со промена на изборниот закон е како Украина да мора да изврши мирна реинтеграција на Крим – цинизам, изјави хрватскиот...

Балкан 22.06.22 | 10:24

Хрватскиот претседател Милановиќ ја стави на чекање финската премиерка Сана Марин

Финската премиерка Сана Марин е во официјална посета на Хрватска во рамки на турнејата низ Западен Балкан. Веројатно имало пропуст во протоколот, така што премиерката...