Ознака: Зоран Милановиќ
Балкан 23.10.20 | 20:43

Хрватскиот претседател за време на конференција од келнерот побара да му донесе кокаин

За време на денешната прес-конференција на Зоран Милановиќ, во еден момент до говорницата пријде келнер со чаша вода за шефот на хрватската држава. “Може, благодарам....

Македонија 12.08.20 | 15:20

Хрватскиот претседател Милановиќ во приватна посета на Еди Рама

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, во наредните два дена ќе престојува во приватна посета на Албанија по лична покана на премиерот Еди Рама. Педесет и шест...

Балкан 24.04.20 | 10:40

Хрватскиот претседател ја бара од Ватикан архивата за усташите

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ настојува од Светата столица да ја добие архивата за вледеењето на усташите во Хрватска за време на Втората светска војна. Како...

Балкан 17.03.20 | 11:15

Колку е богат хрватскиот претседател Милановиќ

Според објавената имотна карта, хрватскиот претседател Зоран Милановиќ има плата од 25.000 куни (3300 евра), неговата сопруга поседува стан од 127 квадратни метри и има заштеда...

Балкан 02.03.20 | 17:23

Mилановиќ: Mигрантите се изманипулирани, малкумина ќе стигнат до Западна Европа

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ на денешната заедничка прес-конференција во Виена со австрискиот претседател Александер Ван дер Белен, истакна дека верува...

Балкан 18.02.20 | 14:40

Новиот претседател на Хрватска во говорот цитираше стихови од култната белградска група „ЕКВ“

Зоран Милановиќ денеска на пладне е инаугуриран во петти претседател на Република Хрватска. Во својот говор Милановиќ истакна дека нема намера да биде корективен, туку...

Балкан 18.02.20 | 12:46

Милановиќ официјално е нов претседател на Хрватска

Зоран Милановиќ и официјално е нов претседател на Хрватска, откако точно напладне со давање свечена заклетва се обврза дека функцијата ќе ја врши совесно и одговорно. Милановиќ...

Балкан 07.01.20 | 13:28

Милановиќ ќе ја предложи Грабар-Китаровиќ за амбасадор

Новоизбраниот хрватски претседател Зоран Милановиќ размислувал да ѝ понуди на досегашната претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ, амбасадорско место. Не е одговорна...

Балкан 06.01.20 | 08:48

Зоран Милановиќ нов претседател на Хрватска, со победа од над 100 илјади гласови пред Грабар Китаровиќ

Во Хрватска утрово беа објавени целосни податоци и број на гласови од сите 6.533 избирачки места, според кои Зоран Милановиќ победи на претседателските избори со точно...

Балкан 05.01.20 | 21:42

Милановиќ прогласи победа, Хрватска има нов претседател

По обработени 99.07 отсто од избирачките места ширум Хрватска, според информациите на хрватските медиуми, Зоран Милановиќ е во недостижно водство пред Колинда Грабар...

Балкан 05.01.20 | 19:37

Зоран Милановиќ во убедливо водство, според излезните анкети Колинда губи

Досегашната претседателка на Хрватска Колинда Грабар Китрановиќ убедливо  губи од ооранешниот премиер Зоран Милановиќ во вториот круг од претседателските избори...

Балкан 04.01.20 | 10:14

Изборен молк во Хрватска пред утрешниот втор круг од претседателските избори

Во Хрватска на полноќ започна изборниот молк во пресрет на утрешниот втор круг од претседателските избори, на кои 3.860.000 гласачи ќе се изјаснат за Колинда Грабар-Китаровиќ...

Балкан 03.01.20 | 19:07

Инцидент во Хрватска: Советник на Колинда го нападна Милановиќ

По излегувањето од дебатата Зоран Милановиќ повторно го спомена пропаднатиот „Континентал“ во чиј Надзорен одбор била претседателката, по што беше вербално нападнат...

Балкан 29.12.19 | 20:46

Невиден гаф: Колинда ги повика гласачите да гласаат за Милановиќ

Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ изјави денеска дека по грешка ги повикала избирачите да гласаат за нејзиниот противкандидат Зоран Милановиќ во...

Балкан 14.11.19 | 11:19

Претседателските избори во Хрватска закажани за 22 декември

Хрватската Влада на денешната седница ќе донесе одлука за распишување на претседателските избори, а „Индекс.хр“ дознава дека првиот груг од изборите ќе се одржи на...