Ознака: Зоран Љутков
Култура 20.08.21 | 13:33

Љутков ја доби наградата за најдобра машка улога на Фестивалот на античка драма „Стоби“

Наградата за најдобра машка улога на 18. по ред издание на Интернационалниот фестивал на античка драма „Стоби“, му е доделена на актерот Зоран Љутков за улогата на Силен...

Култура 25.07.21 | 20:54

Љутков: Оваа власт не направи ништо за културата, ВМРО-ДПМНЕ ќе инвестира во културата и заштита на културното наследство

„Со оваа власт навистина не можеме да зборуваме за култура! Зошто? За тоа што оваа власт во рок од четири години смени замислете, четири министри за култура. Тоа е невозможно....

Култура 02.06.21 | 22:24

Љутков: Со културата СДСМ им ги задоволува потребите на невладините и активистите од „Шарената револуција“

Културата е згасната во сите дејности, но во секое владеење на СДСМ, културата никогаш не била нивен приоритет и секогаш била предмет на коалициски пазар. Тоа може да...

Култура 02.06.21 | 19:41

Власта не одвои ни секунда за да им помогне на уметниците и културните работници

СДСМ за време на ковид кризата не одвои ни секунда да им помогне на уметниците и културните работници, иако доколку се изработеа протоколи не само што ќе функционираше...

Култура 11.03.21 | 23:12

Љутков: Власта има за цел да ги уништи националните институции од културата

Претседателот на Комисија за култура на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Љутков, при гостување во емисјата „Што не е јасно“ на телевизија Алфа изјави дека власта има за цел да ги уништи...

Македонија 17.02.21 | 11:27

Љутков: Секогаш кога СДСМ е на власт се труди да ја уништи културата

Актерот, Зоран Љутков, кој е претседател на Комисија за култура на ВМРО-ДПМНЕ, за Радио „Лидер“ истакна дека е факт дека секогаш кога СДСМ е на власт става тешка рака...

Македонија 28.11.20 | 14:07

Љутков: Ќе ни забрани ли Заев да ги пееме „Мори чупи, костурчанки“, „Твојте очи, Лено мори“, „Т’га за југ“, „Ми заплакало селото Ваташа“, „Таки Даскалот“?!

Уште еднаш да повториме бараме ОСТАВКА! – побара Зоран Љутков, претседател на Комисија за култура при ВМРО-ДПМНЕ, на денешниот протест организиран од ВМРО ДПМНЕ. Многу...

Култура 27.08.20 | 13:33

Културните работници оставени без плата: Не држат изговорите дека е технички проблем

СДСМ повторно се истакнува со лаги, манипулации и неспособност, рече на денешанта прес-конференција Зоран Љутков, претседател на Комисија за култура на ВМРО-ДПМНЕ, додавајќи...

Македонија 27.03.20 | 12:15

Љутков: Економијата е во опасност, со купување на македонски производи да обезбедиме егзистенција за сечие семејство

Корона вирусот го смени животот. Епидемијата ја измени комуникацијата, но ги измени и економските текови.Македонската економија е во опасност, македонските компании...

Култура 06.03.20 | 12:02

Зоран Љутков: Ќе го вратиме достоинството на работниците во културата и на конзументите

За програмата за култура која неодамна беше претставена од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, актерот и претседател на комисијата за култура во ВМРО-ДПМНЕ, Зоран...

Култура 17.02.20 | 15:06

СДСМ се колнеше во транспарентност, а сега јавноста не знае која национална установа колку средства побарала од државата, а колку добила

Годишната програма за култура за 2020 година е повеќе од скандалозна. Критериумите по кои се делат парите на граѓаните се политички, а политиката и културата не одат заедно....

Култура 16.02.20 | 13:34

Љутков: Со годишната програма за култура за 2020 година наместо културата се поддржува политиката

Годишната програма за култура за 2020 година е скандалозна! Програмата е насочена кон подмирување на ситни политички интереси, наместо за развој на културата! Јавноста...

Македонија 25.11.19 | 13:31

Љутков: За едно сте во право, господине премиер

Целата македонска јавност е згрозена од синоќешниот вандализам и поганење на македонскиот народен театар, рече на денешната прес-конференција претседателот на Комисијата...

Култура 24.07.19 | 15:02

Зоран Љутков е против смената на директорката на Драмски

Актерот Зоран Љутков е против смената на директорката на Драмски театар Скопје Викторија Рангелова Петровска. Претседателот на Владата Зоран Заев ја разреши Рангелова...

Македонија 02.07.19 | 13:28

Нови кадровски решнија на ИК на ВМРО ДПМНЕ: Ристески и Љутков меѓу избраните за претседатели на комисии

На вчерашната редовна седница на ИК на ВМРО-ДПМНЕ беа донесени неколку кадровски решенија. По одлука на ИК, а по предлог на комисиите за селекција на претседатели и кандидати...