Ознака: Зоолошка градина
Скопје 05.08.23 | 20:48

Човекот во чие директорување на Зоолошката градина угинуваат животни се заканува со тужби

Емилија Ангелова, советничка на ВМРО-ДПМНЕ од Град Скопје на Фејсбук се пожали дека Зоран Попов во чие директорување на Зоолошката градина угинуваат животни под мистериозни...

Скопје 02.08.23 | 15:11

Изминативедва месеца во ЗОО Скопје угинале два пингвини

Грануломатозна пневмонија причинета од габична-аспергилус инфекција (Pneumonia granulomatosa gravis-aspergilosa) и ненавремено превенирање се причина за угинувањето на две младенчиња...

Црна хроника Скопје 30.07.23 | 17:04

Вработен во Зоолошката градина во Скопје пријавил во СВР Скопје дека угинале два коња, за кои се сомневал дека биле отруени

На 29.07.2023 во 15.40 часот вработен во Зоолошката градина во Скопје пријавил во СВР Скопје дека угинале два коња, за кои се сомневал дека биле отруени. Се работи на расчистување...

Скопје 15.03.23 | 18:00

Во Зоолошката градина првпат се родија бебиња пингвини

Во скопската Зоолошка градина се родиле четири бебиња пингвини. Ова е првпат да има ваква радосна вест од Скопје ЗОО. Бебињата дојдоа на свет на 06. 01, 07.01, 08.01 и 10.01 2023 година...

Свет 02.11.22 | 10:18

Лавица со четири лавчиња избега од кафезот во Зоолошка во Сиднеј

Зоолошката градина „Таронга“ во Сиднеј, Австралија, соопшти дека пет лава – еден возрасен и четири младенчиња, коишто побегнале од својот ограден простор, биле пронајдени...

Калеидоскоп 25.10.22 | 12:20

Поради бегство на кобра затворен дел од зоолошката градина во Стокхолм

Вработените во зоолошката градина Скансен во Стокхолм сè уште трагаат по кралската кобра која избегала од нејзиниот терариум во текот на викендот, поради што зоолошката...

Калеидоскоп 09.08.22 | 13:25

Има 95 години: Mуја е најстариот алигатор на Балканот, ја преживеа Втората светска војна, распадот на Југославија, бомбардирањето на Србија

На денешен ден, 9 август 1937 година, пред 85 години, Муја, моментално најстариот жив американски алигатор во светот, пристигна во белградската зоолошка градина. Тој прежиевеа...

Скопје 13.07.22 | 15:00

Преубава глетка од Зоо- Скопје: Ова е малото еленче кое се роди пред неколку денoви

Секогаш најмногу не радува кога имаме принова кај елените лопатари. За малото бебе кое се роди пред неколку дена се грижи целата група, а на фотографиите е со својот...

Скопје 05.07.22 | 10:38

Ана, Хана и Луна: Трите женски лавчиња во ЗОО Скопје добија имиња

Трите женски лавчиња во Зоолошката градина во Скопје ќе ги добијат имињата Луна, Ана и Хана. Овие имиња ги избраа граѓаните, кои имаа можност да ги дадат своите предлози...

Скопје 10.05.22 | 14:38

Посетители сечеле катанци во скопската ЗОО и намерно пуштале животни од нивните живеалишта

Пресечени неколку катанци, по што биле пуштени неколку животни, поединци или групи кои неовластено влегуваат во Зоолошката градина, но и обид да се обие влезната врата...

Свет 27.03.22 | 20:03

Зоолошките градини во Харков ги пуштаат животните на слобода затоа што немаат услови да ги хранат

Вработените во еко-паркот „Фелдман“ во близина на украинскиот град Харков ослободија елени, лосови, црвени волци и дел од птиците, кои можат да преживеат во природата....

Калеидоскоп 08.03.22 | 18:06

Излегува надвор само да им купи месо: Индински доктор во Украина живее со животните кои ги вдомил од зоолошката градина во Киев

Повеќе од една недела индиски лекар во Украина, разурната од војна, е во подрум на една куќа со своите миленици, диви мачки – црн пантер и јагуар. Гирикумар Патил, кој...

Свет 25.02.22 | 12:57

Убиени и повредени животни по бомбардирањето на најстарата украинска Зоолошка

Зоолошката градина во Харков, најстарата од ваков тип во Украина, утрово беше погодена од пет бомби фрлени од руската армија. За жал животните се убиени и повредени,...

Балкан 29.01.22 | 13:07

Од Зоолошката градина во Атина побегнале 32 птици од загрозени видови

Снежната бура што во понеделникот ја зафати Атина, не ја заобиколи ниту Зоолошката градина која претрпе материјална штета, при што побегнале 32 птици од загрозени видови,...

Вести 14.12.21 | 12:41

Кристијан Стаменов e нов в.д. директор на ЈУ „Зоолошка градина“, Тина Мицковска назначена за негова заменичка

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска го назначи Кристијан Стаменов за нов в.д. директор на ЈУ „Зоолошка градина“ на Град Скопје, откако претходниот директор...

Скопје 14.12.21 | 12:39

Кристијан Стаменов е нов в.д. директор на Зоолошката градина, а Тина Мицковска негова заменичка

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска го назначи Кристијан Стаменов за нов в.д. директор на ЈУ „Зоолошка градина“ на Град Скопје, откако претходниот директор...

Скопје 13.12.21 | 14:29

Директорот на Зоо Скопје си поднесе оставка

Директорот на скопската Зоолошка градина, Ѓорѓи Галетановски си поднел оставка. Во изминатите три и пол години успеавме рекордно да ја зголемиме посетеноста, да ги...

Твитови 22.11.21 | 16:42

Чомбе од зоолошка жирафата ја однел во Грчец да си поиграат децата?

Чомбе, дир на ЗОО Скопје, му дужел преку 80.000 евра на Шеваљ за бело, ама Чомбе немал да му врати, и пред 2 мес на Шеваљ синот имал роденден и овој му наредил на Чомбе, да му...

Скопје 12.08.21 | 20:40

Скршен вратот на еден од диносаурусите: Шилегов да нѐ потсети – колку пари чинеше Дино паркот?

Во крајот на мај, во скопската Зоолошка градина беше отворен Дино парк каде се поставени 41 фигура од диносауруси во природна големина. Паркот зафаќа површина од 2.000 метри...

Скопје 17.07.21 | 19:59

Пингвини од Чиле и Аргентина го населија своето ново живеалиште во ЗОО Скопје

Во Зоолошката градина во Скопје официјално беше отворен „Заливот на пингвините“, со што ЗОО Скопје прв пат е дом на овие егзотични птици. Се работи за пингвини кои живеат...