Ознака: Жолти елеци
Свет 08.01.19 | 23:28

Собрани повеќе од 114.000 евра за херојот на „Жолтите елеци“

Повеќе од 114 илјади евра се собрани преку јавни донации за поранешниот француски боксерски шампион Кристоф Детинге, кој ѝ се предаде на полицијата откако беше сниимен...

Свет 03.01.19 | 12:39

Во Париз приведен еден од неформалните лидери на Жолтите елеци

Еден од неформалните лидери на Движењето жолти елеци, Ерик Друе синоќа е приведен во Париз поради организирање на протест без претходно да го пријави, јави дописникот...

Свет 03.01.19 | 08:42

Француската полиција го уапси главниот на жолтите елеци

Француската полиција го уапси Ерик Друет, една од клучните актери во протестите на жолтите елеци, во близина на Плас де ла Конкорд во центарот на Париз, објавија локалните...

Свет 23.12.18 | 22:18

Полицаец вперува пиштол во демонстрант, Франција шокирана

Француски полицаец вперува пиштол кон демонстранти кои го напаѓаат него и неговите колеги. Откако снимката се сподели по социјалните мрежи, Французите останаа шокирани...

Свет 22.12.18 | 11:04

Десетта жртва на протестите на „Жолтите елеци“

Возач на автомобил загина утрово во јужна Франција кога со возилото удрил во камион на обиколка блокирана од „жолтите елеци“, соопштија локалните власти. Возачот,...

Свет 22.12.18 | 09:21

Шести протест на „жолтите елеци“

Во Франција денеска ќе се одржи шести по ред протест на „жолтите елеци“, поради што палатата Версај ќе биде затворена за посетители. Версај ќе биде затворен од безбедносни...

Свет 21.12.18 | 09:45

Макрон до „жолтите елеци“: Во право сте

Францускиот претседател Емануел Макрон синоќа им одговори на припадниците на движењето „жолти елеци“, кои покренаа петиција со барање за намалување на цените на горивата,...

Свет 17.12.18 | 10:55

Француската Влада призна дека направила грешки во кризата со протестите на „жолтите елеци“

Францускиот премиер Едуар Филип во интервју за весникот „Лез Еко“ призна дека Владата направила грешки во кризата со протестите на „жолтите елеци“ и оти не ги слушала...

Свет 16.12.18 | 14:54

Жолтите елеци ги блокираа кружните текови во Франција

Движењето „Жолти елеци“ и денеска протестира низ цела Франција, а демонстрантите ги блокираа кружните текови во земјата и покрај повикот на министерот за внатрешни...

Свет 13.12.18 | 17:11

Загина и шестиот припадник на „жолтите елеци“

Француските власти соопштија дека денеска починал уште еден припадник на движењето на „жолтите елеци“ откако го удрил камион за време на патна блокада во близина...

Свет 13.12.18 | 14:02

Француската влада ги повика „жолтите елеци“ да не протестираат поради нападот во Стразбур

Француската влада денеска упати повик до „жолтите елеци“ да не протестираат овој викенд, по смртоносниот напад на божиќниот саем во Стразбур. Нема да ги забраниме...

Свет 13.12.18 | 11:27

Загина 23-годишен демонстрант од „Жолтите елеци“

Демонстрант на „Жолтите елеци“ загина откако во него удри камион на обиколница во Авињон. Возачот на камионот е приведен, изјави заменик-обвинителката на Авињон Каролин...

Балкан 13.12.18 | 08:27

„Жолтите елеци Хрватска“ се креваат од сабота

Протестите на „жолтите елеци“ во Франција, кои траат подолго од еден месец, ги поттикнаа и останатите да ги следат, по што слични собири најавуваат и во Хрватска. Поттикнати...

Балкан 11.12.18 | 21:10

„Рама оди си“ – „Жолтите елеци“ пристигнаа и во Албанија

Бран протести попладнево ја зафатија цела Албанија, а поголемиот дел од учесниците на собирите се појавија во жолти елеци по примерот на демонстрантите во Франција. Освен...

Свет 10.12.18 | 22:09

Ќе има голем протест: Мерките кои ги најави Макрон не се доволни!

Генералниот секретар на францускиот синдикат, Филип Мартинес, оцени дека мерките што ги објави претседателот Емануел Макрон вечерва не се доволни и повика на „мобилизација...

Калеидоскоп 09.12.18 | 18:20

„Комитите“ предупредуваат: Каде има жолти елечиња?

Навивачката група „Комити“ најавува дека нема да молчи откако полицијата без никаква причина вршела притисок врз нивни членови. Почекавме малку, за да не реагираме...

Свет 09.12.18 | 08:59

135 повредени, 1.385 се уапсени во вчерашните протести во Франција

Француската полиција на вчерашните протести уапсила 1.385 лица во целата земја, а 985 од нив се задржани на распит, соопшти министерот за внатрешни работи Кристоф Кастанер. Во...

Свет 08.12.18 | 13:41

Снимка која го опишува сиот ужас во Париз: Камерман со гас маска се најде во невозможна ситуација!

Жестината на протестот на Жолтите елеци кој се одржува во Париз беше очекувана и не изненади никого. Една снимка посебно докажува какви тензии владеат на улиците на...

Свет 08.12.18 | 11:30

Драматично во Париз: Градот е под опсада, солзавец, оклопни возила и апсења!

Протестите на „жолтите елеци“ во Франција утрово почнаа драматично, со апсење на 320 лица и фрлање солзавец. На улиците се распоредени 89.000 полицајци и оклопни возила...

Свет 08.12.18 | 10:42

Четврта рунда од протестите во Париз, полицијата на готовс!

Триесет и две лица утрово се превентивно притворени во Париз, поради сомневање дека се подготвувале да учествуваат на насилнички протести на денешниот протест на „жолтите...