Ознака: Жолти елеци
Свет 19.01.20 | 09:50

На протестот на Жолтите елеци во Париз уапсени 59 луѓе

Француската полиција уапси 59 лица за време на вчерашните судири со припадниците на движењето Жолти елеци, кои протестираат против Владата на претседателот Емануел...

Свет 17.01.20 | 19:37

Деликвенцијата во пораст во Франција изминатата година

Официјалните бројки за кривичните дела и прекршоци покажуваат загрижувачко влошување на ситуацијата во 2019 година, особено во однос на насилството во Франција, јави...

Свет 21.11.19 | 21:16

Француската полиција со воено оружје на жолтите елеци: На новинар му експлодирала граната во лице

Минатиот викенд беше одбележана една година од почетокот на протестите на жолтите елеци во Франција. Меѓу бројните новинари кои ги следеле случувањата на улиците во...

Свет 16.11.19 | 19:03

Протестите на жолтите елеци во Париз стана насилни: Полицијата употреби водени топови, солзавец и уапси 33 лица

Француската полиција употреби водени топови и солзавец за да ги растера демонстрантите во Париз за време на протестите на жолтите елеци и уапси 33 лица. На Плоштадот...

Свет 16.11.19 | 08:21

Протестите на „Жолтите елеци“ ја чинат Франција речиси три милијарди евра

Франција изгуби 2,5 милијарди евра поради протестите на „Жолтите елеци“, кои почнаа пред една година, објави француската радиостаница РТЛ повикувајќи се на информации...

Свет 07.09.19 | 23:12

Над 120 приведени на протестите на Жолтите елеци во Франција

Најмалки 120 луѓе се задржани во полициските станици ширум Франција во саботата во текот на последователните протести на движењето Жолти елеци, пренесуваат вечерва...

Свет 29.07.19 | 19:41

Русија ги предупреди своите граѓани за можни немири во Франција на 3 август

Руското Министерство за надворешни работи издаде предупредување за своите граѓани во Франција во врска со можни немири во Париз на 3 август, што може да бидат предизвикани...

Свет 22.06.19 | 18:21

Едно лице потешко повредено на новите блокади на Жолтите елеци

При еден од бројните собири на Жолтите елеци денеска во Сен-Аволд, источна Франција едно лице е повредено од автомобил откако возачот се обидел да ја помине барикадата...

Свет 11.05.19 | 19:30

Полицијата во Нант и Лион употреби солзавец против „жолтите елеци“

Француската полиција употреби денеска солзавец во судирите со маскирани демонстранти во Лион и Нант, за време на 26-от протест по ред на „жолтите елеци“ против претседателот...

Свет 20.04.19 | 11:53

За денешните протести француската Влада мобилизира 60.000 полицајци

Француската Влада мобилизираше 60.000 полицајци од целата земја поради денешните протести на „жолтите елеци“. Од движењето на „жолтите елеци“ велат дека несогласувањето...

Свет 23.03.19 | 20:14

Во Париз се уапсени педесетина лица, почнаа демонстрациите на жолтитет елеци

Зајакнувањето на безбедносните мерки во Париз за да се избегне ново насилство како минатата сабота за време на демонстрациите на жолтите елеци, резултираше со 4.688 превентивни...

Свет 23.03.19 | 11:07

Француските војници добија дозвола да пукаат врз „Жолтите елеци“

Францускиот генерал Бруно Лере, денеска изјави дека припадниците на Армијата на Франција, кои утре ќе ги обезбедуваат јавните згради за време на 19-та сабота по ред на...

Свет 22.03.19 | 17:22

Француските војници добија право да пукаат врз учесниците на протестот на „жолтите елеци“

Францускиот генерал Бруно Лере, денеска изјави дека припадниците на Армијата на Франција, кои утре ќе ги обезбедуваат јавните згради за време на 19-та сабота по ред на...

Свет 18.03.19 | 17:33

„Жолтите елеци“ предизвикаа штета од 170 милиони евра

Француската федерација на осигурување (ФФО) проценува дека штетите предизвикана за време на протестите на „жолтите елеци” во Франција изнесува 170 милиони евра, во...

Свет 16.03.19 | 09:35

Франција се подготвува за 18-ти протест на „Жолтите елеци“

Франција се подготвува денеска за нов протест на движењето на „Жолтите елеци“ кои почнаа пред четири месеци, но ослабна во изминатите неколку саботи. Од почетокот...

Свет 02.03.19 | 23:30

„Жолтите елеци“ повторно на улиците, судири во неколку градови

Околу 40.000 приврзаници на неформалното протестно движење, Жолти елеци, протестираа 16-та сабота по ред ширум Франција, во продолжување на протестите два дена пред крајот...

Свет 31.01.19 | 10:02

Совет на Европа: Итно да се смири ситуацијата во Франција со „жолтите елеци“

Комесарката за човекови права на Советот на Европа, Дуња Мијатовиќ, оцени дека е потребно „итно да се смири ситуацијата“ во Франција, повеќе од два месеца по почетокот...

Свет 27.01.19 | 23:53

Лидерот на „жолтите елеци“ остана без око

Еден од лидерите на движењето „Жолти елеци“, Џером Родригез остана без едно око, откако бил погоден со гумен куршум испукан од полицијата во Париз, за време на вчерашните...

Свет 12.01.19 | 21:29

Камион прегази демонстрант од ,,Жолтите елеци”во Белгија

Возачот на камион е идентификуван во Холандија, но денеска се уште е во бегство , соопшти вечерва обвинителството во Лијеж , кое ја води истрагата. Со помош на регистерските...

Свет 12.01.19 | 18:05

Полицијата со водени топови ги ртастерува демонстрантите во Париз

Полицијата употреби палки и водени топови за да ги растера демонстрантите од улиците во центарот на Париз , каде се проценува дека има над 80 000 демонстранти. Илјадници...