Ознака: ЗОИ 2022 Пекинг
Останати спортови 20.02.22 | 18:09

На Олимпиец му замрзна пенисот после крос-кантри трка, му се случува вторпат

50-километарката трка во машката конкуренција во крос-кантри скијање на овогодинешната Олимпијада во Пекинг беше скратена на 30 километри, но тоа не помогна многу на...

Останати спортови 07.02.22 | 09:41

ЗОИ: Сара Хектор победничка во женскиот велеслалом

Швеѓанката Сара Хектор го освои златниот медал во дисциплината велеслалом на Зимските олимписки игри во Пекинг. Хектор до триумфот дојде со вкупен резултат 1:55.69 минута...

Останати спортови 05.02.22 | 16:52

Историски ден за словенечкиот спорт, злато и бронза на ЗОИ

Словенечките претставнички во скијачки скокови Урша Богатај и Ника Крижнар и донесоа историски успех на својата земја, освојувајќи златен и бронзен медал на денешниот...

Останати спортови 05.02.22 | 11:09

Првото олимписко злато годинава оди кај Тереза Јохауг од Норвешка

Премиерниот златен медал на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пекинг го освои норвешката претставничка во нордиско трчање Тереза Јохауг, која денеска победи во дисциплината...

Останати спортови 04.02.22 | 17:43

Путин дремна на отворањето на Зимските олимписки игри

Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска ги прогласи за отворени 24-те Зимски олимписки игри на свеченост одржана на националниот стадион во Пекинг, а македонското...

Останати спортови 31.01.22 | 08:33

На четири дена до Олимпијадата корона во Пекинг

Неколку области во Пекинг се ставени под карантин откако беа регистрирани 20 случаи на коронавирус во еден ден, што е најголем број од јуни 2020 година. Жителите на Пекинг...

Останати спортови 23.01.22 | 19:40

Регистрирани 72 случаи на коронавирус на ЗОИ

Организаторите на претстојните Зимски олимписки игри (ЗОИ) во Пекинг објавија денеска дека се откриени 72 случаи на Ковид-19 меѓу 2.586 лица поврзани со Игрите, кои влегле...

Останати спортови 23.01.22 | 16:33

Aмериканските спортисти нема да носат мобилни во Пекинг за да не ги прислушкуваат

Олимпискиот комитет на САД ги повика членовите на својата делегација на Игрите во 2022 година да не ги носат своите лични мобилни уреди во Пекинг и наместо тоа да користат...

Останати спортови 22.01.22 | 22:35

Ќе им се пика стапче од пет сантиметри: Aнален корона тест за спортистите на ОИ во Пекинг

Две недели пред почетокот на Зимските олимписки игри во Пекинг (4-20 февруари) овој град практично беше затворен, воведени се строги мерки поради круната, а кинеските...

Останати спортови 18.01.22 | 23:52

Тројца спортисти во боите на Македонија на Олимписките игри во Пекинг

Врз основа на комуникација со ФИС (Меѓународната скијачка федерација) и ИОК (Меѓународниот олимписки комитет), МОК информира дека македонската Олимписка делегација...

Култура 25.12.21 | 19:09

Скулптура на штипјанецот Никола Смилков дел од уметничкото биенале на Зимските олимписки игри во Пекинг

Скулптурата „Копнеж“ на познатиот македонски скулптор и универзитетски професор Никола Смилков ќе биде изложена на Интернационалното уметничко биенале, кое е дел...

Останати спортови 15.12.21 | 23:11

Без вакцина 21 ден во изолација

На два месеци пред почетокот на Игрите во Пекинг, Интернационалниот олимписки комитет и организаторите на најголемото спортско натпреварување го објавија дополнувањето...

Останати спортови 30.11.21 | 21:59

Кина стравува од сојот омикрон: Може да се отежни организацијата на ЗОИ

Кина денеска призна дека омикрон, новиот сој на коронавирусот, може да донесе дополнителни потешкотии во организацијата на Зимските олимписки игри во Пекинг, но ја...

Свет 17.11.21 | 21:01

Вашингтон пост: САД подготвуваат дипломатски бојкот на зимската Олимпијада во Пекинг

Администрацијата во Вашингтон има намера да објави дека претседателот Џо Бајден и сите останати владини чиновници на САД нема да присуствуваат на Зимските олимписки...