Ознака: злоупотреба
Црна хроника 19.07.21 | 16:12

„Таргет груп“ и „Бизнис мрежа“ злоупотребуваат податоци од Централен регистар, добија кривична пријава!

Скандал со злоупотреба и неовластена препродажба на податоци кои ги чува и смее да ги дава само и единствено државниот Централен регистар (ЦР)! „Таргет груп“нуди услуги...

Македонија 07.07.21 | 14:58

Вицепремиер за злоупотреба: Николовски се фали со донации и тера партиска кампања на државна сметка

Благодарение на Амбасадата на Швајцарија и Швајцарската агенција за развој и соработка, Територијалната противпожарна единица на општина Берово и подружниците на...

Свет 01.06.21 | 14:25

Ватикан донесе историска одлука: Сексуалната злоупотреба е кривично дело

Новите измени во законот на Ватикан ќе ја криминализираат сексуалната злоупотреба на возрасните од свештеници кои го злоупотребуваат својот црковен авторитет. Папата...

Економија 16.02.21 | 16:44

Компаниите што ја злоупотребиле државната помош немаат право да аплицираат за антикризните мерки

Компаниите што ги злоупотребија државните пари што им беа дадени како финансиска поддршка од Владата, нема да можат да аплицираат за антикризните мерки, категорични...

Економија 04.02.21 | 13:27

Лукаревска: Нови 306 работодавачи ја злоупотребиле финансиската поддршка за исплата на плати

На денешната прес конференција, директорката на Управата за јавни приходи, ги обелодени податоците кои зборуваат за злоупотребата на финансиската помош по однос на...

Црна хроника 02.02.21 | 13:38

Не спровела истрага за злоупотреба на деца: Судот во Стразбур со нова осуда за Бугарија

Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) од Стразбур во пресудата донесена од Големиот совет, во случајот Х и други против Бугарија (апликација бр. 22457/16), во врска со наводите...

Свет 28.12.20 | 08:58

Пандемијата предизвика и зголемен број случаи на злоупотреба на деца

Бројот на случаи на злоупотреба на деца значително се зголеми за време на пандемијата, јави ДПА, повикувајќи се на соопштение од европската полициска служба Европол. Од...

Калеидоскоп 10.12.20 | 13:21

Анџелина Џоли со порака до жртвите на злоупотреба: Секоја жена треба да разговара за своите проблеми со оние на кои им верува

Една од најпознатите холивудски актерки, Анџелина Џоли, испрати порака до сите жени што се исплашени дека во претстојните празници можат да доживеат злоупотреба и...

Македонија 23.11.20 | 14:30

И да е формално, е ненормално: Оглас за вработување наставници и библиотекари кој трае само од петок до недела

Неколку основни и средни училишта во Општина Гевгелија и Богданци во петокот пуштиле 89 огласи за вработување на наставен кадар и библиотекари. Но, наместо предвидените...

Македонија 13.10.20 | 12:36

Димова: Грантот за фризерницата е замајување на јавноста, a фотографиите се монтажа

Тродневната голгота низ која поминувам поради информацијата дека сум дала грант од 270.000 евра на фризерница е замајување на јавноста, изјави директорката на Националната...

Македонија 11.10.20 | 18:33

Тренингот на магарето за кое се потрошија 83.000 евра предмет на исмевање на социјалните мрежи

Хрватското магаре тренирано во Прилеп со пари од ЕУ стана мета на критики и исмевање на социјалните мрежи. Ова се однесува на веста дека 83.000  евра европски пари од програмата...

Македонија 11.10.20 | 17:10

По спорната фризерница и обука за хрватско магаре, 54.000 евра исплатени за обука во Кипар

Адвокатот Александар Тортевски на социјалните мрежи сподели уште еден „бисер“ од низата едукативни проекти со пари на ЕУ исплатени на една скопска „фризерница’...

Македонија 11.10.20 | 08:28

Лидија Димова си одела по кафани со газдата на фризерницата на кого му даде 270 илјади евра европски пари

Ново продолжување на аферата во која мала фризерница во скопско Ново Лисиче за три години добила 270 илјади евра европски пари од страна на Националната агенција за...

Македонија 10.10.20 | 17:07

Фризерница добила над 270 000 евра од државата за едукација на правници и економисти

За обуки кои немаат никаква врска со фризерската дејност 270 илјади евра европски пари преку Владата, за три години легнале на сметка на мала фризерница во скопско Ново...

Македонија 10.10.20 | 16:27

Арсовски: Обвинителството да провери како Димова додели 270.000 евра на фризерница

ВМРО-ДПМНЕ бара да се отвори постапка за случајот со Националната агенција за европски образовни програми и мобилност „Еразмус+“ во кој беше откриено дека на една...

Технологија 05.10.20 | 14:46

Изгледа волшебно: Циркус ги замени вистинските животни со холограми

Циркусите беа незамисливи без слонови, коњи, лавови и мајмуни, но има сè повеќе кои истакнуваат дека станува збор за злоупотреба на животни. Германскиот циркус Ронкали...

Скопје 30.09.20 | 15:35

Претпријатието „Лајка“ никако да проработи, а директорката година и пол зема плата

Во март минатата година Тина Петрушевска беше назначена за директорка на ЈП Лајка, стационар за вдомување на бездомни животни, кој до ден денеска се уште не профункционира....

Македонија 21.09.20 | 12:48

Kој од замениците министри предложени од Заев своевремено ги злоупотребил овластувањата, за што бил осуден?

Кој од замениците министри предложени од Заев своевремено како инспектор ги злоупотребил своите овластувања и побарал/зел парични средства од стопанственик во неговата...

Македонија 12.09.20 | 14:24

Ѓорѓиевски: Лазе Велковски се сонча во Охрид на сметка на приватна фирма

Аздисаноста на кадрите на Зоран Заев на челни позиции во МВР оди на штета на народот. Постојат серозни сомненија дека Лазе Велковски од позиција на началник на организиран...

Македонија 10.09.20 | 14:54

Велјановски: ЈО да отвори истрага кај кого завршиле ветените 4 милиони евра поткуп за ШИК Јелак

Триста илјади евра, гратис 2.000 квадрати, 2 милиони евра откако работата ќе биде завршена и уште два милиони евра за друг, ова е поткупот за бетонската џунгла која овде...