Ознака: злоупотреба на службена дејност
Црна хроника 11.05.21 | 16:40

ЕК си ги бара назад парите од ИПА фондовите, ОЈО поднесе обвинение против Јахија за перење пари и злоупотрба на должноста

По спроведена истрага од меѓународни рамки во која биле вклучени и меѓународните организации ОЛАФ и ЕУРОПРАВДА, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран...

Македонија 01.09.20 | 21:44

Директорот на АЦВ Тунтев го злоупотребува службеното возило?

Дали поранешниот пратеник и координатор на пратеничката група на СДСМ, денес директор на Агенцијата за цивилно воздухопловство, Томислав Тунтев, врши злоупотреба на...

Црна хроника 25.02.20 | 15:13

Деканот на Ветерина сам себе си се унапредил

СВР Битола поднесе кривична пријава против поранешен декан на битолскиот Ветеринарен факултет, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба...

Македонија 18.02.20 | 12:46

Спасовски забошувал и околу набавката на 3.000 неквалитетни чизми

МВР има индиции за злоупотреба на службена положба во постапки поврзани со јавна набавка на три илјади пара полициски чизми од фирмата „Пинко Кирил„ ДООЕЛ, во вредност...

Црна хроника 10.01.20 | 11:18

Кривична пријава за двајца државни правобранители

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал при МВР до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривични пријави...

Црна хроника 31.12.19 | 13:52

Судијата Теофиловски се пријави во Кривичен, се повика на имунитетот

Зоран Теофиловски, актуелниот член на Судскиот совет денеска сам се пријавил во Кривичниот суд.  Алсат неофицијално дознава дека таму се повикал на имунитетот, што...

Црна хроника 31.12.19 | 11:51

Првоосомничениот за незаконско приватизирано земјиште во Тетово се повика на судски имунитет

Првоосомничениот во постапката по предлогот на обвинителството за определување мерка притвор за шест лица и мерки за претпазливост за две лица за злоупотреба на службена...

Црна хроника 31.12.19 | 09:53

Русоска незадоволна од мерките за осумтемина и судијата во бегство – ќе ги обжали

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција најавува жалба по решенијата на судијата на претходна постапка за осумте лица осомничени...

Црна хроника 30.12.19 | 22:03

Полицијата сѐ уште трага по судијата Теофиловски, судот одреди куќен притвор за четири други лица

Кривичниот суд одреди куќен притвор за четири лица, а на едно лице му определи мерки за претпазливност односно забрана за напуштање на живеалишстето, одземање на пасош...

Црна хроника 30.12.19 | 15:13

Го оштетиле буџетот за скоро 900 илјади евра: Истрага за осум лица за злоупотреба на службена положба

Надлежен обвинител при Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против осум...

Црна хроника 05.12.19 | 15:15

Обвинителен акт против судија во Управниот суд

По сеопфатна истражна постапка, надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, денеска, до Основниот кривичен...

Црна хроника 21.11.19 | 13:25

Кривични пријави за поранешни функционери во Водостопанство

Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека кривично ќе се гонат неколку поранешни финкционери во директор на АД Водостопанство, подружница Кумановско-липковско...

Македонија 19.11.19 | 08:30

Уставните судии ќе расправаат за иницијативата за застарување на делата за злоупотреба на службена должност

Уставните судии денеска на колегиум ќе дискутираат по иницијативата за член 353, став 5 од Кривичниот законик, која се однесува на застарување на предметите или намалување...

Црна хроника 03.10.19 | 17:55

Директорката на „Мајски цвет“ сама си го продолжила мандатот, четири години земала повеќе пари

СВР Скопје – Единица за економски и компјутерски криминал, до надлежното Основно јавно обвинителство во Скопје, поднесе кривична пријава против С.П.Р.(65) од Скопје, поради...

Црна хроника 07.07.19 | 10:42

Кривична за првиот човек на Шумско стопанство, направил штета од 75 илјади евра

СВР Струмица поднесе кривична пријава против Љ.П.(37) од Радовиш, Ц.Л.(62) од село Ораовица, радовишко и Ј.В.(58) од Радовиш поради постоење основи на сомнение за злоупотреба...

Црна хроника 29.06.19 | 10:32

Правдата ги стигна по 17 години: Велешани запустеле фабрики во Скопје и Неготино

Основното јавно обвинителство од Велес поднесе обвинение против три лица кои се сомничат за злоупотреби во ФКН АД Неготино. Две од лицата се осомничени како соизвршители...

Црна хроника 20.06.19 | 14:49

Вработени во Бирото за метрологија ќе одговараат кривично

Четири лица од Скопје заработија кривична пријава, за кривично дело „несовесно работење во службата“, како вработени во Министерството за економија, велат од МВР. „НК...

Црна хроника 19.06.19 | 14:07

Чадиев и Колев злоупотребувале службени возила

Против поранешниот градоначалник на Велес, Славчо Чадиев, и против поранешниот претседател на општинскиот Совет, Александар Колев, е поднесено обвинение за злоупотреба...

Црна хроника 04.06.19 | 12:59

Откриени злоупотреби во Дом за стари лица во Куманово

Кумановската полиција поднесе четири кривични пријави поради злоупотреби со исплата на плати во дом за стари лица во Куманово. Како што информира полицијата, поднесена...

Македонија 03.05.19 | 18:02

Одземен имунитетот на судијата од Управниот суд, одбиено барањето за притвор

Судскиот совет попладнево на итна затворена седница донесе одлука да му се одземе имунитетот на судија од Управниот суд заради непречено водење на кривичната постапка....