Ознака: Златна зора
Балкан 24.02.21 | 20:19

Осуден неонацист од „Златна зора“ влегол и излегол од Македонија со лажно име, маскиран како монах

Поранешниот пратеник на екстремната десничарска партија Златна зора Христос Папас (59), кој беше осуден на 13 години затвор за управување со криминална организација,...

Балкан 24.02.21 | 10:11

Се верува дека се крие во српски манастир, каде стигнал преку Македонија: Европска потерница по вториот човек на Златна зора

Еден од основачите на Златна зора и вториот човек во партијата, осуден на 13 години затвор за формирање криминална организација Христос Папас, според грчката телевизија...

Балкан 21.10.20 | 12:44

Случајот „Златна зора“ не е готов

Апелациониот суд во Атина, кој претседаваше со судењето на членовите на „Златна зора“, повторно заседаваше за да одлучи за суспензија на некои од изречените казни...

Балкан 14.10.20 | 12:54

По 13 години казна затвор за лидерот на Златна зора и пет поранешни пратеници за формирање криминална организација

Лидерот на Златна зора и пет поранешни пратеници од партијата, добија 13 години затворска казна за формирање криминална организација, јави дописничката на МИА од Атина. На...

Балкан 14.10.20 | 08:31

Напладне се очекува изрекување на конечните казни за членовите на Златна зора

Една седмица откако беа прогласени за виновни обвинетите поранешни пратеници, членови, но и лидерот на Златна зора дека формирале и учествувале во криминална организација,...

Балкан 13.10.20 | 13:36

Обвинителката побара 13 години затвор за раководството на Златна Зора

Надлежната грчка обвинителка побара на лидерот на Златна зора и на шесттемина поранешни пратеници да им биде одредена затворска казна од 13 години. Согласно Кривичниот...

Балкан 13.10.20 | 09:17

Oбвинителка ќе ги предложи казните за раководството и членовите на Златна зора

На денешното 458-мо рочиште од почетокот на судскиот процес против Златна зора, надлежната обвинителка се очекува да ги соопшти предлозите за висината на казните за обвинетите...

Балкан 12.10.20 | 09:18

Протести пред судот во Атина: Продолжува изрекувањето казни за членовите на Златна зора

Судот во Атина, денеска се очекува да ги соопшти одлуките околу барањата на адвокатите за олеснителните околности и ублажувањето на казните, а потоа да започне процесот...

Балкан 07.10.20 | 12:14

Лидерот на „Златна зора“ прогласен виновен за формирање криминална организација

Лидерот на „Златна зора“, Никос Михслољакос и дел од поранешните пратеници на движењето се прогласени за виновни за формирање и водење на криминална организација. Пресудата...

Македонија 10.09.19 | 15:38

Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ сѐ повеќе наликува на грчка Златна зора

ВМРО-ДПМНЕ сѐ повеќе наликува на грчка Златна зора, шири омраза и поделби, рече денеска на прес-конференција портпаролот на СДСМ Коста Костадинов. ВМРО-ДПМНЕ го извалка...

Македонија 15.03.19 | 20:08

И Скопјанецот нека чуе: Македонија е грчка

Во грчкиот парламент денеска имало инцидент при средбата на министерот за надворешни работи Никола Димитров со претседателот на грчкиот Парламент Никос Вуцис, кога...

Балкан 08.02.19 | 11:44

Одбиени барањата на Златна зора и Независни Грци за противуставност на нацрт законот за ратификација на Протоколот за НАТО

На почетокот на расправата во грчкиот Парламент, за ратификација на Протоколот за членство во НАТО, веднаш по обраќањата на двајцата известувачи, Независни Грци и Златна...