Ознака: златна топка
Фудбал 30.11.21 | 08:44

Дали знаете дека овој Македонец за малку ќе ја освоеше Златната топка?

Лео Меси и годинава ја освои Златната топка на „Франс фудбал“.Заслужено или не , вкусовите се различни. Но, дали знаете дека и еден Македонец беше на прагот да ја освои...

Фудбал 29.11.21 | 22:19

Меси по седми пат ја освои Златната топка

Лионел Меси ја освои седмата Златна топка, втора по ред по 2019 година. Второто место му припадна на Роберт Левандовски, додека трет на листата на Жоргињо. По Меси според...

Фудбал 14.10.21 | 15:14

Нагелсман бара Левандовски да ја добие Златната топка

Тренерот на Баерн Минхен, Јулијан Нагелсман, порача дека напаѓачот Роберт Левандовски треба да ја добие Златната топка на крајот на годината. Левандовски ја заслужува...

Фудбал 14.12.20 | 20:25

„Франс фудбал“ го избра најдобриот тим во историјата

Францускиот магазин, „Франс фудбал“, кој поради пандемијата на Ковид-19 оваа година го откажа доделувањето на „Златната топка“, годинава избра најдобатр тим во историјата...

Фудбал 10.12.19 | 15:06

Рамос: За Роналдо и за Меси, можете да направите посебна„ Златна топка “

Капитенот на Реал Мадрид, Серхио Рамос предложи воведување посебна „Златна топка“ само за напаѓачот на Јувентус, Кристијано Роналдо и напаѓачот на Барселона, Лионел...

Фудбал 11.12.18 | 11:36

Роналдо: Ја заслужував „Златната топка“ секоја година

Фудбалерот на Јувентус, Кристијано Роналдо е убеден дека требаше да ја освои „Златната топка“ и оваа година. Наградата за 2018 отиде кај Лука Модриќ од Реал Мадрид. –...

Фудбал 09.12.18 | 12:40

Ибра за „Златната топка“: Сега знаеме дека Перез се натпреваруваше со Меси, а не Роналдо

Златан Ибрахимовиќ е познат по тоа што често јавно ги изнесува своите непопуларни и контроверзни ставови, и неодамна направи нешто слично, кога беше запрашан што мисли...

Фудбал 08.12.18 | 18:15

Новинар кој гласал за „Златната топка“ воопшто не постои?

Светските медиуми деновиве јавуваат за неколку навистина необични пропусти кои се случија при гласањето за „Златната топка“. Престжното признание пред пет дена во...

Фудбал 07.12.18 | 22:17

Ѓоковиќ му се поклони на Модриќ

Лука Модриќ во понеделникот ја доби „Златната топка“, најважната индивидуална награда во фудбалот. На адресата на хрватскиот фудбалер стигнаа голем број на честитки,...