Ознака: Златко Ориѓански
Култура 04.07.19 | 23:04

Златко Ориѓански директор на Културниот центар на Македонија во Тирана?!

Златко Ориѓански ќе биде поставен за Директор на Културниот центар на Република Северна Македонија во Тирана, објави Скопје Инфо повикувајќи се на владини извори. Одлуката...

Култура 20.06.19 | 18:45

Мицковски за МКЦ: Дајте му го на Ориѓански, па бомбардирајте го

Писатели, режисери, уметники, новинари, музичари, професори, културни работници се потпишани во писмото упатено до премиерот Зоран Заев во кое му порачуваат да не се...

Македонија 08.04.19 | 23:51

Златко Ориѓански во тешка депресија

Кога ликот задолжен за свирка и подигање на Заевиот дух, го лупа ваква депра, можам да замислам у кое црнило се останатите. А од самиот почеток им укажуваше дека без име,...

Македонија 21.03.19 | 21:20

Ориѓански се стори пишман – ги повлече статусите против Дурловски и против новинарите

Музичарот Златко Ориѓански се пишмани. Откако деновиве беше акуелен со навреливи статуси со кои шири говор на омраза, денеска реши истите да ги избрише од неговиот ѕид...

Македонија 21.03.19 | 15:37

Дали МВР и ОЈО ќе го гонат Ориѓански по допрен глас за „солната киселина за македонските медиуми“?

Дали Министерството за внатрешни работи и Јавното обвинителство ќе покренaт истрага по допрен глас за говор на омраза и повик за насилство против музичарот Златко Ориѓански,...

Македонија 20.03.19 | 14:29

Ориѓански: Ако Дурловски е голем пејач, баба ми е фантастична пич*а

Музичарот Златко Ориѓански се сомнева во пејачките квалитети и меѓународни музички успеси на оперската ѕвезда Игор Дурловски кој по две години прогон беше ослободен...

Македонија 17.03.19 | 18:04

За оној кој се состои од комплекси – лек нема

По вчерашниот насилен упад на српските демонстрантите во РТС, македонскиот музичар Златко Ориѓански на Фејсбук пишува дека според него, РТС се состои од неколку македонски...

Култура 10.02.19 | 18:28

Ориѓански: Рита Ора, Дуа Липа пукаат низ цела планета, а ние се занимаваме со доделените средства за театарчето во Зајас!

Некогашниот член на групата „Анастасија“, гитаристот Златко Ориѓански се произнесе со свој став околу целосната ситуација со распределбата на финансии од Министерството...

Македонија 04.01.19 | 18:43

Музичарот Златко Ориѓански: Вакцини, НАТО, УДБА, ХАРП, Македонија сељачка и необразована

Незадоволството кај СДСМ и власта расте се повеќе и во Новата 2019 година. Граѓаните се уморни од лагите на Зоран Заев, а еден од тие е и музичарот Златко Ориѓански кој...