Ознака: животно дело
Култура 25.10.21 | 15:23

Доајенот на македонското глумиште Петар Мирчевски добитник на наградата на Општина Битола за животно дело

Доајенот на македонското глумиште, актерот Петар Мирчевски-Пепи е годинашен добитник на највиското признание на Општина Битола, наградата за животно дело „4 Ноември“. Одлуката...

Филм 21.10.21 | 10:34

Квентин Тарантино доби награда за животно дело од Филмскиот фестивал во Рим

На американскиот режисер Квентин Тарантино, познат по филмовите „Убиј го Бил“ и „Неславни копилиња“, му беше доделена наградата за животно дело на Филмскиот фестивал...

Култура 27.10.20 | 13:32

Распишан конкурс за актерската награда за животно дело – Петре Прличко

Општина Велес во соработка со Центарот за култура „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ го распиша традиционалниот конкурс за доделување Актерска награда за животно дело...

Култура 05.10.20 | 08:46

Ѓокица Лукаревски е добитник на наградата за животно дело „Анче Џамбазова“

Доајенот на македонското глумиште Ѓокица Лукаревски е годинашен добитник на наградата за животно дело „Анче Џамбазова“ која се доделува на Фестивалот на комедија...