Ознака: живот
Економија 07.06.22 | 13:27

Скап живот: Трошоците во мај повисоки за 11.9, а цените на мало за 12.1 отсто

Трошоците на животот во мај годинава во однос на претходниот месец се зголемени за два, а цените на мало за 1,5 проценти. Во однос, пак, на мај лани трошоците на живот се...

Здравје 14.05.21 | 10:52

Ковид-19 го скратува животот за две години

Поради коронавирусот, просечниот животен век на луѓето се намалува за 1,5-2 години, смета Анча Баранова, професорка на Одделот за системска биологија при универзитетот...

Балкан 05.05.21 | 23:22

Во Белград од сабота се враќа животот по старо

Кризниот штаб на Србија за борба против коронавирусот на утрешната седница треба да донесе нови мерки со кои се тргнуваат од сила огранилувањата за работа на угостителските...

Економија 07.10.20 | 16:29

Трошоците за живот пораснаa во септември, еве каде има најголем раст на цените

Трошоците на живот во септември годинава во однос на претходниот месец бележат намалување од 0,2 отсто, а во однос на септември лани зголемување од 1,9 отсто. Цените на...

Технологија 15.09.20 | 09:48

Астрономите открија можен знак на живот на Венера

Во атмосферата на Венера се откриени траги од гасот фосфин, што може да навести досега непознати за науката процеси на оваа наша соседна планета. Имено, тоа ги покренува...

Твитови 21.08.20 | 12:02

Владава: Ќе живееме подобро; Граѓаните: А, ние?!

Владава ветува.– Ќе живееме подобро!Македонците прашуваат: А, ние!!! — 👌КАуркаТА👌 (@Kaurkata903) August 20, 2020

Калеидоскоп 30.03.20 | 14:43

Научникот Грег Брајден укажува како ќе живееме по короната

Научникот Грег Брајден претпоставува дека нашиот живот ќе изгледа поинаку и ќе бара одредени јасни промени – во општеството, на работа и во начинот на живот на секој...

Калеидоскоп 07.02.20 | 23:30

Коронавирус свадба: Младоженци се вратиле од Кина, вака ги натераа гостите да дојдат на веселба

Џозеф Ју и Канг Тинг од Сингапур решиле да се почастат со патување низ Кина неколку дена пред свадбата. Но, поради коронавирусот, голем дел од гостите биле загрижени...

Колумни 31.01.20 | 10:42

Неподнослива леснотија на живеење

Васко Шутаров Се присетувам деновиве на култниот филм од 70-те години на минатиот век „И коњите ги убиваат, зарем не”? Филмот е инспириран од истоимениот роман, пишуван...

Калеидоскоп 22.11.19 | 15:06

Му го спасил животот на патникот кој се борел за живот во авионот во текот на летот

Храбриот кинески доктор покажал што значи почитување на Хипократовата заклетва кога го спасил животот на постариот патник така што отстранил 800 милилитри урина од...

Балкан 10.11.19 | 19:12

Хрватите и Бугарите најнезадоволни граѓани во ЕУ

Хрватите спаѓаат меѓу најнезадоволните граѓани во ЕУ, покажуваат резултатите од ново истражување на евростатистичарите. Имено, со просечна општа оценка за квалитетот...

Сцена 19.10.19 | 08:55

Тажната судбина на Дино Мерлин

Дино Мерлин потекнува од сиромашно семејство. Татко му бил алкохоличар, а мајка му Була. Имал проблем во комуникацијата со неговиот татко, кој го напуштил семејството...

Патувања 04.09.19 | 15:22

Во Виена се живее најубаво

Виена и оваа година останал најдобар град за живот, покажал годишниот индекс кој го направила истражувачката компанија на весникот Economist – Economist inteligence unit – EIU. Меѓу...

Здравје 08.08.19 | 16:52

Александар не може да оди, Суарет не може да гледа, но заедно можат се`

„Барем на семафорите да има рампи и звучна сигнализација за слепите лица“, вели Александар „Со 7 илјади денари не се решава проблемот на едно лице…“, вели Суарет Александар...