Ознака: зимска опрема
Сервиси 15.03.21 | 08:20

Завршува обврската за поседување зимска опрема во возилата

Обврската за задолжително поседување зимска опрема во возилата што беше воведена на 15 ноември лани завршува денеска. Од АМСМ информираат и дека сообраќајот на државните...

Скопје 14.12.20 | 10:21

Koлку возачите поседуваат зимска опрема во автомобилите?

Во рамките на Зимската кампања 2020-2021, која што има за цел унапредување на безбедноста на сообраќајот на патиштата во зимскиот период од годината и подигање на свеста...

Сервиси 15.11.20 | 08:46

Не возете без неа: Почнува законската обврска за задолжително носење на зимска опрема

Од денеска започнува законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, која ќе трае до 15 март 2021 година. АМСМ информира дека сообраќајот на...

Сервиси 14.11.20 | 11:06

Од утре задолжителна зимска опрема во возилата

Министерството за внатрешни работи информира дека утре почнува обврската за поседување зимска опрема во возилата што ќе трае до 15 март. МВР дава и појаснување за обврските...

Сервиси 15.03.20 | 08:40

Денес завршува обврската за зимска опрема во возилата

Обврската за задолжително поседување зимска опрема во возилата што беше воведена на 15 ноември лани завршува денеска. ОД АМСМ информираат дека сообраќајот на државните...

Сервиси 14.03.20 | 08:57

Од утре без зимска опрема во возилата

Утре завршува обврската за задолжително поседување зимска опрема во возилата што беше воведена на 15 ноември лани. Од АМСМ информираат и дека сообраќајот на државните...

Сервиси 15.11.19 | 08:39

Од денеска задолжително носење зимска опрема во возилата

Од денеска почнува да важи обврската за задолжително носење зимска опрема во возилата, која ќе трае до 15 март наредната година. Од Републичкиот совет за безбедност на...

Сервиси 14.11.19 | 13:08

Од утре МВР ќе казнува, возачи внимавајте!

МВР ги информира граѓаните дека во периодот од 15 ноември до 15 март треба задолжително да поседуваат пропишана зимска опрема, согласно одредбите утврдени во Правилникот...

Сервиси 14.11.19 | 11:28

Од утре започнува обврската за носење на зимска опрема

Од 15 ноември, почнува да важи обврската за задолжително носење зимска опрема во возилата, која ќе трае сѐ до 15 март наредната година. Републичкиот совет за безбедност...

Патувања 10.11.19 | 16:33

Од петок задолжително мора да имате зимска опрема во вашето возило

Oд 15 ноември почнува задолжителната зимска опрема за возилата која ќе трае до 15 март .Да се потсетиме што се подразбира под зимска опрема? Како зимска опрема на моторни...

Сервиси 06.11.19 | 22:16

Подгответе ја зимската опрема во возилата, казните се големи

Оо 15 ноември почнува да важи обврската за задолжително поседување зимска опрема во возилата. Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата упати апел...

Сервиси 01.11.19 | 11:14

Задолжително: Од 15 ноември секое возило треба да има зимска опрема

На 15. ноември почнува да важи законската обврска за зимска опрема во возилата. Моторните возила и мобилните машини кога учествуваат во сообраќај на пат, во периодот...

Сервиси 15.03.19 | 20:14

Од денеска полицијата нема да казнуваа за ова

Денеска завршува законската обврска за возачите задолжително да поседуваат зимска опрема во возилата. Обврската за задолжително поседување зимска опрема во возилата...

Сервиси 03.01.19 | 18:34

АМСМ: Задолжителна употреба на зимска опрема на превојот Ѓавато

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози со остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на дежурните екипи на ЈП Македонија Пат, велат...

Калеидоскоп 03.01.19 | 09:22

Како се местат синџирите за снег

Кога станува збор за патувања во текот на зимата, бидете неверојатно внимателни и добро подгответе се. Пред се, прочитајте ги нашите совети за безбедно зимско возење. Сигурно...

Сервиси 03.01.19 | 09:16

На Ѓавато возилата задолжително со синџири

Од 08.15 часот за сообраќај преку планинскиот превој Ѓавато задолжително е употреба на зимска опрема (сунџири), информираат од АМСМ.