Ознака: зијадин села
Македонија 25.08.21 | 22:52

Идри Истрефи од Велешта противкандидат на Мерко

Истрефи е член на Централниот одбор на партијата на Зијадин Села, а од 1996 до 2005 година бил и претседател на Советот на Општина Велешта. Идри Истрефи од струшкото село...

Македонија 20.07.21 | 19:49

Села не сака одложување на локалните избори

Алијанса за Албанците е спремна да победи на избори кога и да се одржат тие. Не гледаме основна причина за одложување на датумот, но и најавите за ситуацијата со пандемијата...

Македонија 06.07.21 | 22:23

Села: Мерко гради викендички во Ливадиште на земјиште на ЕСМ

Споделувајќи фотографии, за кои вели дека се нови дивoградби на брегот на Охридското Езеро, лидерот на Алијанса за Албанците Зијадин Села преку „Фејсбук“ обвини дека...

Македонија 26.04.21 | 15:11

Села: Вчерашниот протест е скандал

Судот го кажа својот збор. Не дека се невини тие што се во затвор, туку треба да се види уште колку виновни се на слобода. Единствениот кој невин лежи во затвор е човекот...

Македонија 16.04.21 | 20:48

Заев, Села и Гаши пуштија рака за Законот за државјанства, засега не кажуваат што точно договориле

Премиерот Зоран Заев, заедно со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа, денеска во Собранието...

Македонија 16.04.21 | 16:14

Села: Секој човек што е роден во земјата треба да е нејзин државјанин

Лидерот на Алијансата за Албанците Зијадин Села денеска рече дека нема да изнесува детали од разговорите со премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев за законот за државјанство...

Македонија 16.04.21 | 13:59

Нова средба на Заев со Села и Гаши за државјанствата

Во Собранието денеска почна средбата меѓу премиерот Зоран Заев и претседателите на опозициските албански политички партии, Алијанса за Албанците и Алтернатива, Зијадин...

Македонија 12.04.21 | 11:50

Започна средбата на Заев со Села и Гаши

Во Собранието денеска претпладне почна средбата меѓу премиерот Зоран Заев и претседателите на опозициските албански политички партии, Алијанса за Албанците и Алтернатива,...

Македонија 12.04.21 | 09:31

Средба на Заев со Села и Гаши

Во Собранието денеска треба да се одржи средба меѓу премиерот Зоран Заев и претседателите на Алијанса за Албанците и Алтернатива, Зијадин Села и Африм Гаши. На средбата...

Македонија 01.04.21 | 23:16

Села: ДУИ ги предаде Албанците

За претседателот на Алијансата за Албанците Зиадин Села е неприфатливо земјата да дојде во ситуација кога постигнатиот договор меѓу двајцата лидери на политичките...

Македонија 01.04.21 | 23:10

Села ѝ се заблагодари на Брнз: Подготвени сме за придонесеме за ЕУ перспкективата на Македонија

Ѝ се заблагодарив на амбасадорката Брнз за неодамнешниот извештај на Стејт департментот на САД за практикита на човековите права во Македонија при решавање на нашите...

Македонија 30.03.21 | 08:11

Oткако не ги викнаа на лидерска: Гаши и Села денеска ќе ѝ се обратат на јавноста

 Претседателите на Алијанса за Албанците и на Алтернатива, Зијадин Села и Африм Гаши денеска ќе одржат Прес-конференција.Нивното обраќање следува откако тие вчера...

Македонија 29.03.21 | 21:57

Гаши и Села им се лути на Заев и Мицкоски што не ги викнале на лидерска и што го одложиле пописот

Зоран Заев и Христијан Мицкоски ги понижија Албанците преку Али Ахмети, реагира албанската опозициска коалиција на Алијанса за Албанците (АА) и Алтернатива. Тие замеруваат...

Македонија 16.03.21 | 20:50

Зијадин Села позитивен на ковид-19

Претседателот на политичката партија Алијанса за Албанците, Зијадин Села, е позитивен на вирусот kовид-19. Преку неговиот фејсбук-профил Села, ја инфомираше јавноста...

Македонија 24.02.21 | 22:57

Села: Некој посилен од Заев му наредил на Мијалков да се врати

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 рече дека некој посилен од Заев и Мијалков наредил токму тој сам да се пријави...

Македонија 24.02.21 | 18:33

Коалицијата АА/А со барање: За случаите како „Монструм“ да има судии и обвинители од ЕУ

Ја повикуваме Европската Унија (ЕУ) и нејзините земји-членки како Германија, Франција и Холандија, ургентно да донесат тим на судии и обвинители кои уште еднаш ќе ги...

Македонија 24.02.21 | 15:37

Села: Два дена гледавме боливудска режија, доказ дека има договор меѓу Мијалков и Заев

Алијансата за Албанците и Алтернатива поднесоа интерпелација за министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски по вчерашниот скандал со бегството и појавувањето...

Македонија 02.02.21 | 09:03

Државјанствата се пречка за Села да даде поддрршка на Владата

Законот за државјанство можеби нема да отвори пат Зијадин Села да стане владин партнер, но има шанси премиерот Зоран Заев да го засили тенкото парламентарно мнозинство...

Македонија 30.01.21 | 13:53

Села: Заев е најголемиот измамник во земјата!

ДУИ и СДСМ се исти горе-долу, бидејќи станаа како сијамски близнаци. Ова го истакна лидерот на албанската опозиција Зиjадин Села во емисијата „Политика“ на ТВ Глоби. Двете...

Македонија 22.12.20 | 14:27

Села поради болки во градите хоспитализиран на Клиниката за кардиологија

Лидерот на Алијанса за Албанците Зијадин Села поради болки во градите од синоќа е хоспитализиран на Универзитетската клиника за кардиологија во Скопје. За ова информира...