Ознака: зијадин села
Македонија 14.08.20 | 13:19

Aлијанса нема да преговара за влез во влада додека ДУИ не го исполни ветувањето за премиер Албанец

Сакаме да ја известиме јавноста дека ние не сме имале ниту една официјална средба и ниту друга средба на тема за учество во новата влада и нема да преговараме пред легалниот,...

Македонија 12.08.20 | 13:05

Бараат друг термин: Гаши и Села не му доаѓаат утре на Ахмети

Лидерите на Алијанса на албанците и на Алтернатива, Зијадин Села и Африм Гаши, пратиле писмо до ДУИ, како одговор на поканата утре во 12 часот во хотелот Парк во Скопје...

Македонија 05.08.20 | 16:00

Почнуваат преговорите за влада: Заев и Села на средба

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев и првиот човек на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, имаат средба во Собранието, објави ТВ Алсат повикувајќи се на свои извори. Од партиите...

Македонија 30.07.20 | 18:50

Села: Ако ДУИ не го исполни ветувањето за премиер Албанец треба да замине во опозиција

Ако не се прифати ветувањето на ДУИ за премиер Албанец, Ахмети треба да замине во опозиција, смета лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села. Тој рече дека дури и...

Македонија 30.07.20 | 15:50

Не се слушам ни со Заев, ни со Мицкоски, вели Села

Одговарајќи на денешната прес-конференција дали се слуша почесто со Зоран Заев од СДСМ или со Христијан Мицкоски од ВМРО-ДПМНЕ, во контекст на разговорите за формирање...

Македонија 30.07.20 | 14:47

Села: Зад настаните во село Синичане се крие бизнис заедницата на ДУИ

Нема да дозволиме некој да се освети на градоначалникот на Боговиње и на граѓаните на Синичане, заради тоа што некој сакал да направи бизнис со хидроцентрала во истото...

Македонија 27.07.20 | 15:09

Зијадин Села му порача на Али Ахмети: Петте столба ДУИ да ги чуваш за себе!

Лидерот на Алијансата за Албанците Зијадин Села го отфрли предлогот на ДУИ за петте столба или „албанската платформа“ за преговори со партиите на Албанците. Ова е...

Македонија 22.07.20 | 21:49

Села му се пожалил на Жбогар за организиран изборен инженеринг од ДУИ

Изборниот процес, жалбите поднесени до ДИК и Управниот суд биле дел од темите за кои се разговарало на денешната средба на претседателот на Алијансата за Албанците,...

Македонија 22.07.20 | 18:36

Кога нема правда во институциите, таа се бара на улиците: Села почна со мобилизација за протестниот марш

Лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, ги повика симпатизерите на партијата да излезат на протестниот марш поради изборниот ден и пребројувањето на гласовите...

Македонија 17.07.20 | 19:14

Алијансата за Албанците поднесе 74 приговори до ДИК за гласањето во Кичево, Сарај и Зајас

Алијансата за Албанците поднела 74 приговори до Државната изборна комисија во врска со гласањето на парламентарните избори изминатава среда. Како што објави партискиот...

Македонија 15.07.20 | 23:59

Села: Арачиново повторно е бастион на Албанците, во Сарај полнеа кутии

Коалицијата „Сега е време” предводена од Алијанса за Албанците и Алтернатива води во поголемиот број на општините во ИЕ 6. Ова вечерва го изјави лидерот на АА, Зиадин...

Македонија 15.07.20 | 21:30

Села се пожали на притисоци од партија во власта: Многу нерегуларности, уцени, поткуп, а и денес направија инцидент во Велешта

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, своето гласачко право го оствари во неговото родно место, струшкото село Ливада. Во изјавата дадена за медиумите веднаш...

Македонија 12.07.20 | 23:09

Села: Покажавме дека доаѓаме во мир

Претседателот на Алијансата за Албанците и носител на шестата изборна единица Зијадин Села на денешниот завршен митинг им се заблагодари на граѓаните за присуството...

Македонија 11.07.20 | 16:11

Коалицијата „Сега е време“ го посети кванташкиот пазар во Скопје

Коалицијата „Сега е време“ утрово го посети кванташкиот пазар во Скопје, за да ги види одблизу условите за работа на веледрогериите на земјоделски производи, слушајќи...

Македонија 11.07.20 | 08:46

Села: Нè спречуваат да учиме на албански јазик во Битола, Прилеп и Велес и во Охрид

Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива под мотото „Сега е времето“ вчеравечер ја продолжија изборната кампања со промоција пред нивни членови и симпатизери...

Македонија 09.07.20 | 23:16

Села до Албанците: Видовте во 2016 дека ДУИ нема да падне ако гласате за СДСМ

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, вели дека нема ДУИ да падне доколку Албанците гласаат за СДСМ. Во 2016 година имаше многу Албанци кои гласаа за СДСМ за да...

Македонија 09.07.20 | 22:25

Села: Доколку се направи влада само со Македонци, тогаш ќе се формира и влада со Албанци

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села за дебатната емисија на ТВ 21 вели дека нема ДУИ да падне доколку се гласа за СДСМ. Во 2016 година имаше многу Албанци кои...

Македонија 08.07.20 | 23:27

Села: Ахмети почна да бара Албанец за премиер откако јас го надминав со рејтингот

Лидерот на ДУИ Али Ахмети одлучил да ја промовира идејата за Албанец-премиер откако на анкети на валидни меѓународни институции имал понизок индивидуален рејтинг од...

Македонија 08.07.20 | 23:06

Села: Ќе се бориме секој Албанец да добие држјавјанство

Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива под мотото „Сега е време” вечерва ја продолжија својата изборна кампања со промоција пред нивни членови и симпатизери...

Вести 07.07.20 | 10:54

Села: Зошто ДУИ лани не поддржа Албанец за претседател, а сега бара Албанец за премиер?

Преку иницијативата за премиер, ДУИ се бори за опстанок и се обидува да ги задржи гласачите што ги имаше, барем и загубата да не им биде толку голема. Вака лидерот на Алијансата...