Ознака: зградите кај холидеј ин
Скопје 16.06.21 | 15:46

Министерство за транспорт потврди дека не може да се суспендира ДУП-от кај Холидеј ин

Од Министерството за транспорт и врски на денешниот брифинг со новинари денеска соопштија дека Општина Центар не доставила правилни елаборати за суспензија на деталните...

Црна хроника 02.06.21 | 16:30

ОЈО поведе постапка за случајот „Холидеј ин“

Обвинителството отвори предистражна постапка за предметот на Антикорупциска за случајот „Холидеј Ин“ каде се опфатени поранешни градоначалници, вработени во општината...

Скопје 16.05.21 | 14:51

Богдановиќ пробувал да го смени ДУП-от, но не можел сам да се бори против државата

Јас пробав да ги сменам тие Детални урбанистички планови, дел сум ги и сменил, одлуката на Уставен суд еднаш не сум ја испочитувал, сум донел втора одлука, јас против...

Скопје 11.05.21 | 00:05

Богдановиќ ќе се бори против градење на кулите кај „Холидеј Ин“

„Ние ќе се бориме да не биде изгубена битката за градење на просторот на „Треска“ и спроти „Холидеј ин“, изјави градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ...

Скопје 06.05.21 | 17:32

Суспензија на ДУП-от сè уште нема, општина Центар врти „око Крагујевца“

На денешната 64-та седница на Советот на Општина Центар беше одобрен заклучокот за постапување според член 23 од Законот за урбанистичко планирање. Со донесувањето на...

Скопје 28.04.21 | 11:53

Иако седниците се онлајн, на Богдановиќ му се разбегале советниците по викендици, па не можел да ги собере

Општина Центар уште нема свикано седница за суспензија на Деталниот урбанистички план (ДУП). Инвеститорите секој ден можат да добијат правосилна дозвола за градба,...

Скопје 26.04.21 | 08:46

Шилегов: Белчева гласаше за ДУП-от кога ѝ требаше за нејзин имот на Водно, сега повикува да не се применува ДУП

Во вечерашното гостување на Сител, скопскиот градоначалник Петре Шилегов рече дека поранешна претседателка на Советот на Општина Центар гласала за ДУП кој се однесувал...

Скопје 23.04.21 | 20:42

Шилегов: Мора да се почитуваат законот и параметрите на ГУП

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, за проектот „Гранд“ предвиден да се гради на паркингот спроти хотелот „Холидеј ин“ изјави дека мора да се почитуваат законот...

Скопје 23.04.21 | 15:53

Koмпанијата која сака да гради кај Холидеј Ин ќе тужи ако се суспендира ДУП-от

Компанијата „МГ Фешн“, во консултација со својот адвокатски тим, има основа за целосно легитимна правна постапка за претрпена штета, доколку Општина Центар донесе...

Скопје 22.04.21 | 15:14

Заев за кулите кај Холидеј Ин: Треба да се гради, но со мерка

Премиерот Зоран Заев, во коментар на реакциите и барањата за и против изградбата на висококатници спроти Холидеј Ин во Општина Центар, денеска порача дека Скопје треба...

Скопје 22.04.21 | 13:30

Антикорупциска му предложи на ЈО да истражи за кулите кај Холидеј Ин

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) на денешната седница му предложи на Јавното обвинителство да ги преземе сите истражни дејствија, да ги обезбеди...

Скопје 21.04.21 | 17:29

Бочварски за ДУП-от кај „Холидеј ин“: Ќе постапиме тогаш кога ќе добиеме елаборат за суспензија од Општина Центар

Mинистерството за транспорт и врски сè уште нема добиено елаборат за суспензија на спорниот ДУП од Општина Центар во кој се предвидуваат висококатници на парцелата...

Скопје 16.04.21 | 23:00

Првиот човек на Антикорупциска: Градоначалникот на Центар да побара суспензија на ГУП

Градоначалникот на Општина Центар треба да побара колку што е можно поскоро суспензија за Деталниот урбанистички план, вели во своето вечерашно гостување во емисијата...

Скопје 16.04.21 | 22:00

Oбвинителството се заинтересира за кулите кај Холидеј Ин

Јовески посочи и дека Обвинителството ги следи настаните околу проектот за изградба на кулите спроти Холидеј Ин и од тој аспект проценува дали во определени дејствија...

Скопје 16.04.21 | 21:21

Жителите на Градски ѕид ќе тужат во Стразбур ако се дозволи градење на високотокатниците кај „Холидеј ин“

Со писмо до повеќе надлежни институции во државата, околу илјада граѓани, сопственици на станови и жители на зградите од Градски ѕид во близина на паркингот кај хотелот...

Скопје 16.04.21 | 14:13

Богдановиќ: Инвеститорот поднесе барање за градежна дозвола за зградата спроти „Холидеј ин“, но јас не сум дал правосилност

Градоначалникот на Општина Центар Саша Богдановиќ денеска потврди дека инвеститорот преку е-системот на Општината поднел барање за градежна дозвола за првата зграда...

Скопје 16.04.21 | 12:59

Заради бетонските грдосии 200 дуќани во ГТЦ ќе останат без работа, а ГТЦ ќе пропадне

Продолжува јавното бламирање на инвеститорите за изградба на бетонските грдосии на паркингот пред хотелот Холидеј ин, во центарот на Скопје. Се плаќаат Пи Ар пропагандни...

Скопје 15.04.21 | 13:23

Кој лаже – министерот или градоначалникот: Има или нема елаборат за суспензија на планот кај Холидеј ин?

Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ деновиве на неколку гостувања по телевизиските дебати за актуелната тема за објектите што се планирани да се градат...

Скопје 15.04.21 | 10:37

Според архиктектот на проектот: Против облакодерите кај ГТЦ „џафкале“ само 60 „фејсбукџии“

Според архитектот на проектот кој треба да се изградат три огромни згради во центарот на Скопје, а кој бил во комисија за ревизија на проектот Скопје 2104 година само...

Скопје 15.04.21 | 09:26

Сакате да нè превеслате, повеќе се потпишани на петицијата против зградите, отколку што се вакцинирани

Имате повеќе потпишани на петиција против зградите кај Холидеј ин него вакцинирани. И пак пробувате сите да не превеслате, коментира на Фејсбук Ивор Мицковски. Јавноста,...