Ознака: згради
Скопје 17.06.21 | 12:20

Општина Кисела Вода планира да изгради стотина нови згради, „Иницијатива за спас на Расадник“ најавува протест

Неформалното здружение „Иницијатива за спас на Расадник“ најавува мирен протест во обид да се изборат против најавата на Општина Кисела Вода, во Расадник да изгради...

Скопје 24.04.21 | 11:40

Грчев: Земјиштето кај „Холидеј ин” не е јавен простор, а Просторниот план е Закон и мора да се спроведе

Земјиштето кај „Холидеј ин” не е јавен простор. Тоа што треба таму да има не може да биде прашање на нечие убедување и личен вкус, вели урбанистот проф. д-р Мирослав...

Скопје 19.04.21 | 09:38

Режисерот Милчо Манчевски и архитектот Мишко Ралев меѓу потписниците на повикот да се спречи изградба на висококатници кај „Холидеј Ин“

Се зголемува бројот на граѓански организации, универзитетски професори и архитекти кои упатија јавен повик до премиерот Зоран Заев за поддршка на суспензијата од...

Скопје 12.04.21 | 21:30

Вака ќе изгледаат висококатниците кај „Холидеј Ин“

Изгледот на зградите кај хотелот „Холидеј Ин“ за прв пат беше презентиран преку фотографија во „Топ Тема“ на Телма. Архитектот Мартин Пановски рече дека во зградата...

Скопје 11.02.21 | 12:17

Кисело во уста остава градежната мафија во Кисела Вода

По „Багдадска“ во Тафталиџе, дека наутро кафе ќе може да се пие со соседот „се пофали“ и Кисела Вода. Да ви ја дочарам Градежната мафија од #КиселаВода pic.twitter.com/p2FqjFjthL —...

Скопје 24.01.21 | 18:19

Не е Багдад, ами „Багдадска“ во Карпош

Отворате прозорец и дома сте кај соседите. Меѓу илјадниците нови згради кои никнуваат низ Скопје ова не е ретка појава, па така и во Тафталиџе“ се гради нов објект кој...

Твитови 08.01.21 | 19:48

Битолско инжињерство, левел ПРО: Згради сами се „слекуваат“

Битолско инжињерство, левел ПРО. Покрај новите брановидни улици без квалитетен надзор, има и приватни згради кои сами се “слекуваат”. Толку немаме мажи да не се...

Вести 30.10.20 | 14:42

Силен земјотрес ја погоди Турција, се урнаа згради во Измир

Силен земјотрес денеска ја погоди западна Турција, а медиумите јавуваат за урнати објекти во Измир. Американската агенција за геолошки истражувања (УСГС) јави дека...

Македонија 12.09.20 | 10:02

На влезот на Тетово ќе се градат триесетина згради за 8.000 нови жители, а градот нема вода, паркинзи, парк и канализција

Изградбата на голем станбен комплекс во контроверзниот Блок 57 А во Тетово и понатаму ја бранува јавноста, а сè повеќе реагираат и граѓаните на Тетово, невладините организации,...

Здравје 28.03.20 | 16:20

Препорака за дезинфекција на заедничките делови во станбените згради

Министеството за транспорт и врски, согласно заклучоците донесени на Единаесеттиот состанок на Главниот координативен штаб за обезбедување на целосна координација...

Македонија 23.01.20 | 13:16

Овие што ќе умираа како Паркобрани, замисли денес се спонзори

Ивор Мицковски на фејсбук пишува за Паркобраните кои порано ги бранеа дрвјата, а денес се тивки и глас не им се слуша. Овие што ќе умираа како Паркобрани, замисли денес...

Скопје 27.12.19 | 11:40

Следната година нови 150 згради ќе никнат во Карпош, Богоев се разочара дека веста ќе излезе во медиумите

Парите предвидени за наплата на комуналии, според новиот буџет на Општината донесен вчера, покажуваат дека во иднина во Карпош ќе никнат нови 150 згради, предупредија...

Балкан 26.11.19 | 19:53

Во Тирана оштетени околу 500 згради

Во Тирана во серијата земјотреси денеска се оштетени околу 500 згради. Тоа го изјави градоначалникот на Тирана, Ерион Вељај. Вељај изјави дека во Тирана се отворени сите...

Скопје 12.11.19 | 13:38

На дрвјата во Расадник никнаа згради

На дрвјата во скопски Расадник утринава никнаа згради. Во еко-герила акцијата која ја објавува фејсбук-страницата Скопје смог аларм се објавуваат фотографии чија цел...

Економија 02.07.19 | 19:29

Охридски приказни: Инвеститори ќе градат на земјиште кое е во сопственост на државата, но и на приватни сопственици, а на него живеат трети…

Инвеститори сакаат да градат зграда на едно земјиште кое во исто време е во сопственост на државата, но и на приватни сопственици. На истото тоа земјиште веќе има зграда...

Економија 13.06.19 | 13:12

Минатата година изградени над 4.000 станови

Во текот на минатата година се градени вкупно 2.209 објекти, а завршени се вкупно 3.437 станови изградени од деловни субјекти, а во индивидуална режија се изградени 1.717 објекти...

Скопје 08.03.19 | 15:54

Нов ДУП кај Железничка: Ќе се градат нови згради во Центар, трговски во делот од Аеродром

Завршија јавната презентација и анкетата за деталниот урбанистички план градска четврт И09 – Нова железничка станица во делот за општината Центар, пишува весникот...