Ознака: згради
Скопје 06.10.22 | 15:15

Општина Центар: Планот е законски, „Шанса за Центар“ да не манипулира

Општина Центар реагира на објавата на граѓанската иницијатива и советничка група во Советот на општината, Шанса за Центар, која на социјалните мрежи објави дека Општина...

Скопје 23.08.22 | 10:52

Скопјани на 112 пријавиле оштетени фасади, откорнати олуци и откорнат лимен покрив од зграда

Откорнати олуци, откорнати лимени покриви и оштетени фасади пријавиле жителите на Скопје на линијата за итни повици – 112, по синоќешните врнежи што го зафатија скопскиот...

Македонија 19.07.22 | 23:06

Зградите на Владата и на МНР обоени во боите на ЕУ

Зградите на Владата и на Министерството за надворешни работи вечерва се обоени во боите на Европската унија во знак на денешниот официјален почеток на пристапните...

Скопје 04.11.21 | 11:12

Костовски: Останувам на ставот против изградба на згради во Бутел

Дарко Костовски новиот градоначалник во општина Бутел за „Утрински брифинг“ истакна дека неговиот став во однос на нови згради во Бутел останува непроменет и тој...

Балкан 27.09.21 | 10:23

Сериозно оштетени згради и куќи, разрушени цркви, по земјотресот на Крит

Неколку згради се оштетени во земјотресите што утрово го потресоа Крит. Првиот земјотрес, со јачина од 5,8 степени, бил регистриран во 9,17 часот по локално време, а потоа...

Македонија 26.09.21 | 15:46

Охрид SOS: Во Охрид се уриваат стари куќи за да се градат згради

Невладината Охрид SOS апелира дека во Охрид продолжува деградацијата на автентичноста и интегритетот на стариот град на Охрид. Се уриваат стари куќи за да се градат...

Црна хроника 15.09.21 | 10:44

Пожар во зграда во Тетово: Пожарникарите сами ги поместувале возилата до зградата, нема жртви

Пожар во подрумските простории во една од зградите познати како комплекс „Чешел“ на улица „Борче Кочоски“ во Тетово се случи рано утринава околу 4:30, а за среќа нема...

Сервиси 11.09.21 | 17:30

Уличен дефект во Аеродром остави три згради се без вода

Поради уличен дефект на цевка Ф-200 милиметри на булевар „Јане Сандански“ број 107 во Општина Аеродром, прекин во водоснабдувањето имаат корисниците на три згради на...

Скопје 07.09.21 | 09:11

17 згради во една година на една иста улица – а замислете Заев да нè градеше со усул!

Скопје сега е поинаква приказна зашто застана мегаломанството. Ветивме дека Скопје ќе продолжи да се гради, но дека ќе се откажеме од мегаломанските проекти. Сега Скопје...

Свет 07.07.21 | 18:55

Нови починати пронајдени под урнатините во зградата на Флорида

Извлечени се уште 10 тела од урнатините на станбената зграда во Флорида, со што бројот на жртвите достигна 46 лица, а повеќе од сто лица се уште се водат за исчезнати, 14...

Скопје 17.06.21 | 12:20

Општина Кисела Вода планира да изгради стотина нови згради, „Иницијатива за спас на Расадник“ најавува протест

Неформалното здружение „Иницијатива за спас на Расадник“ најавува мирен протест во обид да се изборат против најавата на Општина Кисела Вода, во Расадник да изгради...

Скопје 24.04.21 | 11:40

Грчев: Земјиштето кај „Холидеј ин” не е јавен простор, а Просторниот план е Закон и мора да се спроведе

Земјиштето кај „Холидеј ин” не е јавен простор. Тоа што треба таму да има не може да биде прашање на нечие убедување и личен вкус, вели урбанистот проф. д-р Мирослав...

Скопје 19.04.21 | 09:38

Режисерот Милчо Манчевски и архитектот Мишко Ралев меѓу потписниците на повикот да се спречи изградба на висококатници кај „Холидеј Ин“

Се зголемува бројот на граѓански организации, универзитетски професори и архитекти кои упатија јавен повик до премиерот Зоран Заев за поддршка на суспензијата од...

Скопје 12.04.21 | 21:30

Вака ќе изгледаат висококатниците кај „Холидеј Ин“

Изгледот на зградите кај хотелот „Холидеј Ин“ за прв пат беше презентиран преку фотографија во „Топ Тема“ на Телма. Архитектот Мартин Пановски рече дека во зградата...

Скопје 11.02.21 | 12:17

Кисело во уста остава градежната мафија во Кисела Вода

По „Багдадска“ во Тафталиџе, дека наутро кафе ќе може да се пие со соседот „се пофали“ и Кисела Вода. Да ви ја дочарам Градежната мафија од #КиселаВода pic.twitter.com/p2FqjFjthL —...

Скопје 24.01.21 | 18:19

Не е Багдад, ами „Багдадска“ во Карпош

Отворате прозорец и дома сте кај соседите. Меѓу илјадниците нови згради кои никнуваат низ Скопје ова не е ретка појава, па така и во Тафталиџе“ се гради нов објект кој...

Твитови 08.01.21 | 19:48

Битолско инжињерство, левел ПРО: Згради сами се „слекуваат“

Битолско инжињерство, левел ПРО. Покрај новите брановидни улици без квалитетен надзор, има и приватни згради кои сами се “слекуваат”. Толку немаме мажи да не се...

Вести 30.10.20 | 14:42

Силен земјотрес ја погоди Турција, се урнаа згради во Измир

Силен земјотрес денеска ја погоди западна Турција, а медиумите јавуваат за урнати објекти во Измир. Американската агенција за геолошки истражувања (УСГС) јави дека...

Македонија 12.09.20 | 10:02

На влезот на Тетово ќе се градат триесетина згради за 8.000 нови жители, а градот нема вода, паркинзи, парк и канализција

Изградбата на голем станбен комплекс во контроверзниот Блок 57 А во Тетово и понатаму ја бранува јавноста, а сè повеќе реагираат и граѓаните на Тетово, невладините организации,...

Здравје 28.03.20 | 16:20

Препорака за дезинфекција на заедничките делови во станбените згради

Министеството за транспорт и врски, согласно заклучоците донесени на Единаесеттиот состанок на Главниот координативен штаб за обезбедување на целосна координација...