Ознака: зголемување
Економија 21.09.22 | 12:24

Најголем дел од пензионерите извисија: Најавеното покачување не го крпи домашниот буџет

Незадоволството на пензионерите е се поголемо, бидејќи тие уште еднаш се изиграни до актуелната власт. Имено помпезно најавуваниот раст на пензиите се ограничи на зголемување...

Свет 09.05.22 | 14:31

Гејтс: Зголемувањето на каматните стапки ќе предизвикаат глобално економско забавување

Според милијардерот Бил Гејтс, каматните стапки веројатно ќе се зголемат доволно за да предизвикаат глобално економско забавување предизвикано од руската инвазија...

Македонија 12.04.22 | 10:28

Влада: Платите во образование зголемени од 3.200 до 6.400 денари

Вработените во образованието и во детската заштита и воспитание се базата за развој на општеството и квалитетен човечки потенцијал. Затоа еден од врвните приоритети...

Економија 08.04.22 | 15:19

Може да се зголемат платите без да се предизвика инфлација

Поранешниот премиер Никола Груевски, во нов коментар на Фејсбук, ги отфрла тврдењата на Владата на Ковачевски ека не може да се зголемуваат платите во јавниот сектор...

Економија 14.02.22 | 11:18

Се прават анализи за зголемување на пензиите, се најавува и финансиска помош за пензионерите

Се прават анализи за зголемување на пензиите, а премиерот Димитар Ковачевски најавува и финансиска помош за пензионерите за полесно справување со енергетската и економската...

Македонија 11.02.22 | 11:47

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ со предлог за зголемување на пензиите за 20 отсто од април

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ до Собранието денеска поднесе Предлог-закон за дополнување на Законот за пензиското и инвалидското осигурување, по скратена постапка,...

Економија 28.12.21 | 21:10

Претседателот на ССМ бара зголемување на сите плати и пензии бидејќи животот стана скап

Претседателот на ССМ, Дарко Димовски уште еднаш побара зголемување на минималната плата на 18.000 денари. Исто така бараме и зголемување на сите плати, согласно колективните...

Економија 05.10.21 | 14:41

Бектеши: Aко треба ќе ги „замрзнеме цените“ на основните производи

Ако е потребно, ќе ги искористиме механизмите за да нема ценовни шокови, изјави денеска министерот за економија, Крешник Бектеши во врска со вчерашното предупредување...

Македонија 28.04.21 | 18:25

Заев: Платите се видливо зголемени и може да се направи разлика

Финансиските ефекти од владините пакет економски мерки покажуваат излез од кризата и заживување на економијата, смета премиерот Зоран Заев. Платите се зголемени во...

Свет 26.03.21 | 21:13

Новите случаи на корона вирус во светот се зголемуваат за 13 проценти

Бројот на нови случаи на корона вирус во светот продолжува да се зголемува оваа недела, но остануваат многу пониски отколку на почетокот на годината, покажуваат резултатите...

Вести 25.03.21 | 09:30

Нов удар по џебот на граѓаните: Бесими најави ново зголемување на даноците

За да се спроведе финансиската децентрализација, односно централната власт да им даде повеќе пари од буџетот на локалните самоуправи, oдносно општините ,ќе следи зголемување...

Економија 11.12.20 | 08:35

Kој не користи стан подолго од шест месеци, ќе плаќа три пати повисок данок

Владата го прифати Предлогот за изменување и дополнување на Законот за даноците на имот, по редовна постапка, со кој се предвидува извршување на усогласување на основниот...

Здравје 10.10.20 | 16:53

Полициски час во Берлин и Франкфурт поради зголемениот број на новозaбoлени

Поради зaгрижувaчкото зголемување на инфекциите со кopонавирусот во последните неколку денови од денеска во Берлин е зaбрaнето работењето на баровите и рестораните од...

Економија 07.10.20 | 16:29

Трошоците за живот пораснаa во септември, еве каде има најголем раст на цените

Трошоците на живот во септември годинава во однос на претходниот месец бележат намалување од 0,2 отсто, а во однос на септември лани зголемување од 1,9 отсто. Цените на...

Економија 05.08.20 | 11:43

Скандалознo зголемување на цената на струјата

Одлуката на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) за покачување на цената на електричната енергија е скандалозна, а уште поскандалозен беше обидот на тие што одлучуваат...

Свет 01.07.20 | 15:43

И покрај пандемијата: Германија ја зголемува минималната плата

Минималната плата на работниците во Германија би требало да се зголеми за речиси 12 проценти и од сегашните 9,35 евра да се качи на 10,45 евра за час до средината на 2022 година. Зголемувањето...

Економија 22.06.20 | 11:54

Јанушев: ВМРО-ДПМНЕ ќе ја зголеми просечната плата за 25 проценти

Квалитетот на животот на граѓаните е приоритет во програмата на ВМРО-ДПМНЕ. Зголемувањето на платите е еден од основните столбови на кои се потпира економијата во Македонија....

Економија 21.04.20 | 11:27

И покрај противењето на бизнисмените и на штета на граѓаните: Акцизата за нафтените деривати се зголемува за три денари

Владата одлучи акцизата за нафтените деривати да се зголеми за три денари, дознава Алсат. Оваа одлука доаѓа по барање на Стопанската комора со цел да се спречат злоупотребите...

Економија 10.02.20 | 16:48

СОНК реагира на неисполнувањето на договорот за зголемување на платите во високото образование

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) денеска изрази незадоволство од институциите на системот, кои на директен или индиректен начин влијаеле...