Ознака: земјотрес
Македонија 19.08.20 | 10:07

Земјотрес со епицентар во Албанија почувствуван и во Македонија

Земјотрес со јачина од 3.4 степени по Рихтер и епицентар во Албанија е регистриран утрово пред 10 часот. Епицентарот е на длабочина од 10 километри, а потрес со послаб интензитет...

Свет 18.08.20 | 14:57

Филипините погодени од силен земјотрес

Едно семејство останало заробено во својот дом, оштетени се голем број куќи, ниски згради и пристаниште, а дел од патиштата и мостовите во филипинското место Катаинган...

Балкан 17.08.20 | 13:54

Земјотрес во Грција

Земјотрес со јачина од 5,1 степени потресе делови од Грција, а потресот е почувствуван и во Атина. Институтот за геодинамика при Националната опсерваторија во Атина соопшти...

Сервиси 13.08.20 | 20:08

Слаб земјотрес почувствуван во Пехчево и Берово

Земјотрес чиј епицентар се наоѓа 105 километри југоисточно од Скопје и потекнува од пехчевското епицентрално подрачје регистрирала денеска во 16 часот и 44 минути телеметриската...

Балкан 12.08.20 | 10:08

Хрватска добива од ЕК речиси 89 милиони евра помош поради земјотресот

Европската комисија денеска соопшти дека Хрватска ќе добие околу 88,9 милиони евра помош за опоравување од земјотресите кои го погодија Загреб во март. Ова го соопшти...

Свет 08.08.20 | 00:06

Вака изгледа Алжир по земјотресот

Земјотресот ја погоди провинцијата Мила, на околу 350 километри источно од главниот град на Алжир. Исто така, предизвикани се оштетувања на патиштата, кои се затворени...

Балкан 04.08.20 | 13:10

Земјотрес во Турција

Земјотрес со јачина од 5,7 степени денеска ја погоди провинцијата Малатија во југоисточна Турција, соопшти Институтот за истражување земјотреси и опсерваторијата Кандили....

Балкан 01.08.20 | 12:48

Земјотрес регистриран во турскиот дел на Медитеранот

Земјотрес со интензитет од 4,2 степени според Рихтеровата скала утрово е регистриран на брегот на Средоземно Море во Турција. Епицентарот на земјотресот бил на околу...

Балкан 26.07.20 | 18:20

Се почувствува и во Западна Македонија: Нов силен земјотрес во Албанија

Земјотрес од четири степени според Рихтер, попладнево, во 16:16 часот е почувствуван во Албанија. Според Институтот за сеизмологија, епицентарот на потресот е на шест...

Скопје 26.07.20 | 16:05

Сеизмолозите смируваат: Земјотрес во Скопје како тој во 1963 е можен по 500 години

Според податоците и истражувањата на Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет на УКИМ во Скопје, периодот на повторување на силен земјотрес...

Скопје 26.07.20 | 13:44

Мицкоски: Можеби има поубави метрополи, но ова наше Скопје е најубавото

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски си споменува за жртвите од катастофалниот земјотрес во Скопје.Мицкоски потсетува на солидарноста и нескршливата волја на...

Скопје 26.07.20 | 12:21

Шилегов: Мора да го сакаме Скопје, затоа што е наша голема заедничка куќа

Пред Споменикот на жртвите од скопскиот земјотрес во 1963-та, на градските гробишта во Бутел, претпладнево беше оддадена почит и положено цвеќе од делегации на Владата,...

Калеидоскоп 26.07.20 | 11:44

Кога се застана љубовта продолжи: Скопјанец посвоил девојче чија мајка починала под урнатините

Денеска се одбележуваат 57 години од катастрофалниот земјотрес кој го срамни со земја главниот град. Старите жители на овој град никогаш нема да ги заборават потресните...

Скопје 26.07.20 | 09:34

Скопје се сеќава: Земјотресот во 1963, кој до темел го разурна главниот град

Катастрофалниот земјотрес во Скопје се случи на 26 јули 1963 година во пет часот и 17 минути, а помали потреси имаше до пет часот и 43 минути. Беа урнати 15.800 станови, а оштетени...

Македонија 26.07.20 | 09:25

Пендаровски: Секој 26 јули се сеќаваме на земјотресот кој однесе над 1.000 животи

Претседателот на државата, Стево Пендаровски утрово на својот Фејсбук профил, се потсети на катастрофалниот земјотрес што го погоди Скопје на 26 јули 1963 година. Секој...

Балкан 25.07.20 | 09:28

Силен земјотрес во Грција почувствуван и во Охрид и Битола

Земјотрес со магнитуда од 4.4 степени според Рихтер, рано утрово ја погоди Грција. Според податоците од сеизмолошките центри, земјотресот бил на длабочина од 5 километри...

Скопје 24.07.20 | 10:57

И во услови на пандемија, Скопје одбележува 57 години од катастрофалниот земјотрес

Скопје со повеќе активности и манифестации ќе одбележи 57 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година, во кој 1.070 луѓе го загубија животот, а 3.000 беа повредени. Оваа...

Сервиси 15.07.20 | 15:26

Земјотрес ја стресе Македонија

Земјотрес е регистриран денеска во 10.44 часот со епицентар во околината на Ростушe, на 85 километри југозападно од Скопје. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот...

Балкан 29.06.20 | 10:01

Регистрирани два земјотреса во близина на грчкиот остров Родос

За помалку од 12 часа во морскиот дел во близина на грчкиот остров Родос беа регистрирани два земјотреси со јачина од 5,4 и 4,6 степени според Рихтер,без да има повредени...

Балкан 26.06.20 | 11:22

Земјотрес на северот од Турција, жителите во паника ги напуштиле своите домови

Земјотрес, кој според првичните информации бил со јачина од 5,5 степени по Рихтер го потресе северот на Турција. Се уште нема информации за штети и можни жртви, освен...