Ознака: земјотрес
Сервиси 06.03.21 | 23:51

Претполноќен земјотрес во Маврово

Земјотрес со јачина од 2,9 степени по рихтер вечерва во 23 часот и 43 минути е регистриран на територија на Македонија.Според ЕМСЦ, земјотресот е со епицентар кај Маврово,...

Свет 06.03.21 | 15:46

Не престанува да тресе: Нов силен земјотрес го погоди Нов Зеланд

Нов силен земјотрес, со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала, ја погоди областа во близина на Нов Зеланд, објави Американската агенција за геолошки истражувања. Епицентарот...

Балкан 05.03.21 | 13:00

Рама: Ако опозицијата победи на изборите ќе запре обновата по катастрофалниот земјотрес

Албанскиот премиер Еди Рама, презентирајќи ја програмата за обнова на последиците од катастрофалниот земјотрес, што земјата ја погоди на 26 ноември 2019 година, ја нападна...

Балкан 04.03.21 | 19:54

5,5 степени: Грчки земјотрес пак ја стресе Македонија

Силен земјотрес предмалку се случи во Лариса.Ова е втор потрес во овој грчки град за само неколку денови. Јачината на земјотресот е 5,5 степени. Потресот се почуствува...

Свет 04.03.21 | 15:36

Силен земјотрес со 7,3 степени според Рихтер го погоди Нов Зеланд

Земјотрес со јачина од 7,3 степени според Рихтеровата скала денеска го потресе Нов Зеланд, јавува американскиот Геолошки институт (USGS). Според податоците, епицентарот...

Свет 04.03.21 | 15:34

Силен земјотрес со 7,3 степени според Рихтер го погоди Нов Зеланд

Земјотрес со јачина од 7,3 степени според Рихтеровата скала денеска го потресе Нов Зеланд, јавува американскиот Геолошки институт (USGS). Според податоците, епицентарот...

Балкан 04.03.21 | 13:14

Нов земјотрес со јачина од 4,4 степени ја погоди Грција

Нов послаб земјотрес со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата скала денес го потресе подрачјето на Еласона во грчката област Тесалија, јавува АНА. Агенцијата наведува...

Балкан 04.03.21 | 12:45

Стравот го направи своето: Во хотели и шатори ја поминаа ноќта дел од жителите од грчкиот регион погоден од земјотресот

Во шатори поставени на отворено, но и во хотели ја поминаа ноќта дел од жителите на областа Тесалија по вчерашниот земјотрес од шест степени, додека пак денеска се проценува...

Балкан 03.03.21 | 21:36

Земјотрес од 5,1 степен вечерва пак ја стресе Лариса

Нов земјотрес со јачина од 5,1 степен со епицентар од 30 километри западно од Лариса вечерва во 19.24 часот беше регистриран во Грција. Најмалку 20 земјотреси имаше денеска...

Македонија 03.03.21 | 13:35

Грчкиот земјотрес кај нас со јачина од 4 степени

Серијата земјотреси чии епицентри беа во Грција денеска се почувствувани во земјава со интензитет од три до четири степени според Европската макросеизмичка скала. Сеизмолошката...

Балкан 03.03.21 | 12:05

Силно нишање и вознемирени граѓани: Први снимки по силниот земјотрес во Грција

Земјотрес со јачина од 6 степени според Рихтер беше регистриран во централниот дел на Грција, според податоците од Геодинамичкиот институт на Националната опсерваторија. По...

Македонија 03.03.21 | 11:28

Нишање на погорните катови: Земјотрес почувствуван во Македонија

Земјотрес со умерен интензитет ги вознемири граѓаните на земјава. Земјотресот се почувствува и во Скопје, особено на повисоките катови, каде што имаше позначително...

Балкан 03.03.21 | 08:41

Се слушнал удар, а потоа почнало да се ниша се: Хрватска ја стресе нов земјотрес

Нов земојтрес утрово повторно ја стресе Хрватска. Според хрватската сеизмолошка служба тој е регистриран утрово во 05:37 часот со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата...

Балкан 24.02.21 | 12:46

Тлото повторно се тресеше: Нов земјотрес во Хрватска

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала ја погоди денеска централна Хрватска две минути пред 11 часот. Хрватската сеизмолошка служба соопшти дека...

Балкан 20.02.21 | 23:43

Земјотрес на Косово, дрмаше и во Македонија

Земјотрес со јачина од 2,5 степени според Рихтер, забележан е попладнево во Косово, а бил почувствуван и во Македонија. Земјотресот се случи во 16.46 часот, со епицентар...

Балкан 19.02.21 | 21:22

Нов земјотрес во Хрватска

Денес во близина на хрватските градови Вис и Сењ се регистрирани послаби земјотреси од 2,8 и 2,9 степени според Рихтеровата скала. Според Хина, првично хрватската сеизмолошка...

Балкан 18.02.21 | 15:10

Повторно земјотрес во Петриње, почувствуван и во Загреб

Земјотрес со јачина од 4,0 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди областа околу хрватските градови Сисак и Петриња, а беше почувствуван и во Загреб. Претходно...

Балкан 17.02.21 | 08:14

Силен утрински земјотрес во Грција

Земјотрес со интензитет од 5,1 степен е регистриран во Грција утринава. Како што соопшти Евро-медитеранскиот сеизмолошки центар, епицентарот бил на 22 км североисточно...

Балкан 17.02.21 | 08:08

Силен земјотрес во Грција

Земјотрес со интензитет од 5,1 степен беше регистриран утрово во Грција, соопшти Евро-медитеранскиот сеизмолошки центар. Епицентарот бил на 22 км североисточно од Патра,...

Свет 14.02.21 | 22:31

Повеќе од 100 повредени во земјотрес во Јапонија

Повеќе од 100 луѓе се повредени во Јапонија по земјотресот од 7,3 степени во покраината Фукушима, кој остави без струја милион домаќинства, а дел и без вода и предизвикал...