Ознака: земјотрес албанија
Балкан 27.11.19 | 21:07

Бројот на жртвите од земјотресот се зголеми на 32, осум повредени се борат за живот

Бројот на загинатите во силните земјотреси што ја погодија Албанија се зголеми на 32, а повредени се 658 лица, пренесува Албаниан дејли њус. Албанската министерка за здравство...

Скопје 27.11.19 | 20:01

Скопските пожарникари од Албанија порачаа: Нема предавање!

Тимови составени од 42 припадници на републичките сили за заштита и спасување, координирани од Дирекцијата за заштита и спасување, согласно со одлуката на Владата, се...

Балкан 27.11.19 | 19:35

Анализа на американски научници на потресите во Албанија: Сѐ можеше да биде поинаку

Двајца американски научници, Рос Штаин и Волкан Швелиген, објавија анализа на серијата земјотреси кои од вчера утро ја потресоа Албанија во која истакнуваат дека ситуацијата...

Балкан 27.11.19 | 18:17

Прво го загуби сопругот, а кога дозна дека ќерката ѝ загина во урнатините, Диена почина од тага

Триесетгодишната Диена Каранџај, која беше жива извлечена од урнатините на шестокатницата во Драч, Албанија, починала во болница неколку часа по смртта на нејзината...

Балкан 27.11.19 | 18:05

Додека Тачи зборуваше за земјотресот, повторно почна да тресе

Додека косовскиот претседател даваше изјава за медиумите, за помошта што Косово ја обезбеди за Албанија за справувањето со последиците од силниот земјотрес, имаше...

Балкан 27.11.19 | 16:23

Од вчера Албанија ја погодија 524 потреси

Од вчерашниот силен земјотрес што ја погоди Албанија, досега се регистрирани 524 земјотреси во областа, според одделот за сеизмологија при Институтот за наука во Тирана. Четири...

Скопје 27.11.19 | 16:09

Нов земјотрес oд 5.3 степени, епицентарот во Јадранско Море

Благ потрес се почувствува во Скопје неколку минути пред 16 часот. Според првичните информации, потресот бил со магнитуда од 5.4 степени, а длабочина од 10 км. Епицентарот...

Македонија 27.11.19 | 08:48

Влатко Ѓорчев во Драч: Тажно, помогнав колку што можев…

Катастрофалниот земјотрес кој ја погоди Албанија зема најмалку 20 животи, над 600 лица се повредени, а илјадници без покрив над главата. Македонија е една од првите земји...

Балкан 26.11.19 | 20:56

Сеизмолизите предвиделе балканска апокалипса, дури и Мета предупредувал

Сеизмолозите предвидуваа апокалиптичен земјотрес на Балканот, поставувајќи го прашањето дали и Албанија ќе биде погодена, објави Класлајфстајл, уште во март годинава....

Балкан 26.11.19 | 16:15

Aрхитектот Глишиќ: Во овие фотографии е отсликана мојата децениска борба со аматерите, користољубието, бедното штедење

Во овие фотографии е отсликата целата моја децениска борба со аматерите во работата, со алчност, бедните штедења во арматурата, фиксаторите, сеизмичките платна, вели...

Балкан 26.11.19 | 15:10

Сасоли по земјотресот во Албанија: Европа е со Вас

Претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли, реагираше во врска со состојбата по силниот земјотрес во Албанија, каде освен огромната материјална штета има...

Македонија 26.11.19 | 14:32

100.000 евра првична помош од Македонија за Албанија

На денешната седница Владата донесе одлука да се издвојат шест милиони денари како првична финансиска поддршка за санирање на последиците од земјотресот во Република...

Балкан 26.11.19 | 12:43

Бебе извлечено од под урнатините, билансот на мртви се искачи на 14

Во силниот земјотрес што утринава ја погоди Албанија, според најновите податоци за жртвите објавени од албанското Министерство за одбрана, загинаа 14 лица, од кои најмалку...

Македонија 26.11.19 | 12:32

Сочувство и помош од Македонија за Албанија

Тимови за спасување и компании од Струшко-охридскиот регион веќе се испратени да помогнат во Албанија по силниот земјотрес, а лекарски тимови ќе добијат инструкции...

Балкан 26.11.19 | 12:12

Кучето бега неколку секунди пред да започне тресењето: Видео од моментот на разорниот земјотрес

Во тек се спасувачки акции во обид да се извлечат затрупаните од под урнатините, по тешкиот земјотрес кој ја погоди Албанија утрово неколку минути пред 4 часот, а во кој...

Балкан 26.11.19 | 11:48

Десетгодишно девојче меѓу загинатите: Засега 9 мртви, повеќе од 325 повредени лица

Најмалку девет лица загинаа, а 325 се повредени во силниот земјотрес со јачина од 6,4 степени по Рихтеровата скала, кој утрово ја погоди Албанија. Земјотресот предизвика...

Балкан 26.11.19 | 10:55

Веднаш по земјотресот се родија близнаци

Најмалку 23 лица се извлечени од под урнатините на една зграда во Драч, а помеѓу нив е и едно дете. Сите тие се хоспитализирани во најблиската болница. Во меѓувреме гинекологот...

Балкан 26.11.19 | 10:15

Мета: Ситуацијата е драматична, правиме сè можно за да ги извлечеме луѓето од урнатините

Албанскиот претседател Илир Мета, кој го посети Туман, едно од најпогодените места, изјави дека со посебно внимание ја следи ситуацијата по земјотресите што ја погодија...

Балкан 26.11.19 | 08:23

Ѕидот падна, креветчето остана – Драч по земјотресот

Силниот земјотрес што ја погоди Албанија изутринава во 3.56 часот предизвика материјална штета, има преку 150 повредени, a албанските медиуми, неофицијално, јавуваат и...

Балкан 26.11.19 | 08:10

Серија силни и долги земјотреси го вознемирија Балканот: Во Драч се урна седумкатен хотел, има и жртви

Серија силни земјотреси во Јадранското Море ги вознемирија жителите на Драч, каде што се нанесени и големи материјални штети, а има и жртви. Два од земјотресите, во 3.56...