Ознака: земјоделство
Економија 14.12.22 | 11:04

МЗШВ: Петтиот столб од земјоделскиот буџет за 2023 е носител на модернизацијата на земјоделскиот сектор

Петтиот столб на кој се заснова буџетот на земјоделскиот сектор е модернизацијата во земјоделството, која ја реализираме преку ИПАРД 3  Програмата, Проектот со поддршка...

Економија 02.12.22 | 21:43

Потпишан Договор за грант од ЕУ за кофинансирање на проектот на СБ за модернизација на земјоделството

Република Македонија добива четири милиони евра грант од ЕУ за кофинансирање на Проектот за модернизација на земјоделството на Светска банка во вредност од...

Економија 14.10.22 | 21:10

Приватното земјиште кое не се обработува ќе се дава на користење на оние кои сакаат да го работат

Во државата имаме 540 илади хектари земјоделско земјиште од кои моментално не се обработуваат 85 илајди хектари државно земјиште и дополнителни 90 илади хектари приватно...

Калеидоскоп 13.06.22 | 10:22

Институциите треба да им овозможат на младите подобри услови за да сакаат да останат на село

Како да се зголеми ангажманот на младите во земјоделството и што им е неопходно беа дел од прашањата на кои разговараа триесетина претставници на институции, здруженија...

Економија 16.05.22 | 19:23

Трипуновски: АД Водостопанство веќе месец дена доцни со пуштање на вода за полевање, секоја година го преспиваат периодот во удобни фотелји наместо да мислат на земјоделците

„Вчера беше блокадата не регионалниот Кавадарци – Неготино, а таа е резултат на тоа што во моментов не само лозарите, туку и овоштарите од Тиквешијата практично од...

Економија 28.04.22 | 15:32

Николовски – Патуанели: Преку потпишаниот меморандум за соработка отвараме нови можности за соработка во земјоделството меѓу Македонија и Италија

Како дел од работната посета на Република Италија министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, оствари работна средба со министерот за...

Македонија 03.04.22 | 10:44

СДСМ: Го прошируваме Интервентниот фонд за земјоделство, поголема поддршка за земјоделците

Владата предводена од СДСМ презема мерки за помош и поддршка на домашното земјоделство во време на најголема глобална криза, кога и цената и побарувачката на важни...

Економија 12.03.22 | 11:40

Трипуновски: Владата да ги поддржи мерките на земјоделците поднесени од земјоделските здруженија

Земјоделците се помеѓу најпогодените од енергетската криза. Високата цена на горивата го зголемува трошокот за производство, a тоа ќе придонесе за намалување на засадените...

Економија 01.02.22 | 10:32

Нема штети во земјоделството од ниските температури, може да почне кроењето на лозата

Исклучително студеното време што ја зафати земјава минатата недела со температури и до -20 степени, не предизвика никакви штети кај земјоделските култури, велат агрометеоролозите. Според...

Балкан 21.12.21 | 14:45

Вучиќ: Земјоделството е меѓу најважните области за соработка во „Отворен балкан“

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на седницата на Иницијативата „Отворен Балкан“ за земјоделство посочи дека потпишаниот договор за соработка во ветеринарното,...

Економија 23.08.21 | 10:30

Овошките и виновата лоза најзагрозени од сушата, во опасност се и пченката и сончогледот

Намалувањето на температурите за неколку степени, воопшто не ја смени состојбата со долготрајната суша во земјоделството. Иако овој период е ризичен за сите култури,...

Економија 23.07.21 | 13:45

Потпишани договори за финансиска поддршка за развој на земјоделството во осумте плански региони во земјава

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа, денеска ги потпиша договорите со претставниците на осумте плански региони во земјава со кои се...

Економија 15.06.21 | 09:42

Четири компании ќе добијат финансиска поддршка од ФИТР за развој на дигитализацијата на земјоделството

Вкупно четири компании се добитници на финансиска поддршка во рамки на првиот „Предизвик за дигитализација на земјоделство” што го спроведува Фондот за иновации...

Економија 08.06.21 | 08:55

Земјоделците уште „висат“ по шалтери и тешко ја прифаќаат дигитализацијата

Возраста, навиките, менталитетот, немањето доволно познавања, отпорот кон промени и учење нешто ново, стравот да не се направи грешка, се дел причините за ниското ниво...

Економија 06.01.21 | 14:03

Мицкоски: 2020 беше тешка година за македонското земјоделството поради лажните ветувања на Заев

Минатата година беше тешка за македоското земјоделството поради лажните ветувања и немањето стратегија од страна на премиерот Зора Заев, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ,...

Економија 20.07.20 | 13:26

Шведска поддршка за економско јакнење на земјоделците во услови на КОВИД

Зголемена неизвесност и невработеност, ограничена достапност на сезонска работна сила, нарушување на синџирите на обезбедување и пристап до храна, како и отсуство...

Економија 10.07.20 | 12:57

Николоски: Доаѓаат подобри времиња за македонското земјоделство

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листата на коалицијата предводена од оваа партија во ИЕ 4, Александар Николоски најави подобри времиња за македонското земјоделство. Како...

Економија 09.07.20 | 13:16

Трипуновски: Голготата на земјоделците мора да заврши, имаме план за обнова

Драги земјоделци, се наоѓаме пред крстопат и пред нас се две опции. Едната е да останеме во калта заглавени и безперспектива, коja ни ja нуди СДСМ, и втората е одбереме да...

Економија 06.07.20 | 15:07

Јанушев:Нема да дозволиме земјоделците да плачат и да се мислат како да го прехранат семејството

Македонија е земја со силен земјоделски потенцијал. Со години земјоделието е потценето, а земјоделецот е оставен на раб на егзистенција. Земјоделскиот потенцијал на...

Економија 01.07.20 | 16:35

ВМРО-ДПМНЕ: Земјоделците видоа на дело што значи неодговорната и неспособната власт на Заев

Власта на Заев како и во секој аспект од своето владеење, така и во земјоделието создаде мафија, во овој случај зелена мафија. Оваа мафија го девалвира трудот на земјоделецот...