Ознака: зелка
Економија 15.04.22 | 14:49

Производителите на зелка од струмичко излегоа на протест, бараат повисоки откупни цени

Производители на пролетна зелка денеска со протест со трактори по улиците на градот и со едночасовна блокада на крстосницата кај ТЦ „Глобал“ го искажаа своето незадоволство...

Семејство 28.12.21 | 18:20

Не бил само грашокот: Петар не сака да јаде боранија, зелка и спанаќ

Популарниот Петар Ачкоски кој се прослави со видеото од извидници одговараше на прашања во “90 секунди”. Тој е вљубеник во природата и вкусната храна, но грашокот и...

Економија 20.10.21 | 11:28

Изгор цени по пазарите, компирот и зелката стигнаа до 40 денари за килограм

Изгор цени по пазарите. Во споредба со лани цените на некои земјоделски производи се двојно зголемени. Компирот и зелката се продаваат по 40 денари за килограм, доматите...

Калеидоскоп 24.08.21 | 15:23

Ретка глетка: Џиновска желка јаде птица

Ретка снимка ни доаѓа од Сејшели. На неа џиновска желка демне птица во шумата.Откако добро го измерка пленот желката и се добижи на птицата.Прво ја умртви а потоа со задоволство...

Економија 02.03.21 | 14:46

Лутите пиперки и зимската зелка од струмичко најчесто завршуваат во Србија

Деновиве почна откупот на лутите пиперки кои најмногу се извезуваат на пазарот во Србија, а само дел завршуваат на домашниот. Според производителите, од почетокот на...

Здравје 15.07.20 | 10:52

Може да ве заштити од тешките последици на короната: Оваа намирница е природен блокатор на вирусот!

Експертите веруваат дека храната што содржи свежа и кисела зелка може да биде корисна во борбата против короната, затоа што го намалува нивото на ACE 2, кој му помага на...

Економија 27.04.20 | 11:03

Маката на земјоделците од Струмичко со новиот „живот“

Дел од стрмичките земјоделци вчера ја фрлаа својата зелка бидејќи цената на откупот е ниска, пренесе „Струмица денес“, а како што велат земјоделците за порталот –...

Калеидоскоп 14.04.20 | 22:14

Томе си ги изгази зелките, поради неорганизираната влада нема каде да ги продаде

Во време кога во светот е вистинска криза за здрава храна, македонскиот земјоделец Томе Томов ги изгази зелките, затоа што нема каде да ги продаде, пренесува „Мотика“. Сите...

Здравје 16.05.19 | 09:27

Преголема концентрација на железо во грозје, зелка и пиперка од Кавадаречко

Петнаесет пати над максимално дозволената концентрација на железо била регистрирана во грозје во Кавадаречко. Над 20 пати над максимално дозволеното овој метал бил...