Ознака: железничка несреќа
Свет 08.06.23 | 10:03

Се запали воз во тунел во Австрија

Австриските власти евакуираа стотици патници од воз кој синоќа се запали додека беше во тунел и, според официјалните лица, околу 50 луѓе претрпеле полесни повреди, најмногу...

Свет 04.06.23 | 11:50

Грешка во сигнализацијата ја предизвикала железничката несреќа во Индија

Железничка несреќа во источна Индија, во која загинаа повеќе од 300 луѓе, а стотици беа повредени е предизвикана од дефект во системот за електронска сигнализација, поради...

Црна хроника 05.05.23 | 10:35

Воз удри во маж кај Градско, во прекин железничкиот собраќај Гевгелија – Скопје

Патнички воз што сообраќал во утринските часови на релација Гевгелија – Скопје, на железничката станица кај Градско удрил во едно лице, кое починало на самото место....

Свет 04.04.23 | 08:27

Воз излета од шини во близина на Хаг, едно лице загина

Едно лице загина, а околу 30 се повредени кога патнички воз излета од шините во Холандија. Првичните информации беа за неколку тешко повредени. На поголем дел од повредените...

Црна хроника 28.03.23 | 13:12

Загина маж во кој удрил воз на пругата кај Хиподром

Вчера  околу 14.00 часот во СВР Скопје е пријавено дека на железничката пруга во населба Хиподром, без знаци на живот било пронајдено машко лице, кое било удрено од воз. Смрт...

Балкан 14.03.23 | 13:27

По железничката несреќа, Атина бара од француска компанија да ја заврши инсталацијата на безбедносниот систем

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис побара од францускиот производител на железничка опрема „Алстома“, одговорен за инсталирање на безбедносни системи на грчката...

Балкан 10.03.23 | 19:53

Грчката претседателка за железничката несреќа: Не чувствуваме само одговорност, туку и срам

Не чувствуваме само одговорност, туку би рекла и срам. Мора да има итна и целосна одговорност во секоја насока. И сите заедно, со сите сили да се погрижиме ваква трагедија...

Балкан 10.03.23 | 09:53

Се извинувам што преживеав, вели 17-годишната Василка која низ дупка се извлече од возот

Сведоштво на преживеана 17-годишна девојка, која била во ресторанот во вториот вагон на патничкиот воз кој заврши фатално откако се судри со товарен воз во близина на...

Балкан 06.03.23 | 09:15

Шефот на железничката станица во Лариса ќе оди во притвор

По маратонскиот исказ даден пред истражен судија и обвинител, шефот на железничката станица во Лариса, доби мерка притвор за железничката несреќа. Шефот на станицата...

Балкан 06.03.23 | 08:47

Шефот на станицата во Лариса обвинет дека ја предизвикал најсмртоносната железничка несреќа во Грција

Шефот на станицата во Лариса е обвинет дека ја предизвикал најсмртоносната железничка несреќа во Грција, квалификувана како убиство од небрежност. Грчкиот премиер...

Балкан 05.03.23 | 16:06

Извинете сите, затоа што во Грција во 2023 година не може два воза да се движат во спротивни насоки

Како премиер им должам на сите, но пред сѐ на роднините на жртвите едно големо извинување. И лично и во името на сите кои со години владееја со државата. Бидејќи, навистина,...

Балкан 04.03.23 | 12:44

Грција: Завршува потрагата по преживеани во железничката несреќа

Грчките спасувачи денеска ја завршуваат потрагата по преживеани по трагичниот директен судир на патнички воз со товарен воз во клисурата Темпи кај градот Лариса, во...

Балкан 04.03.23 | 11:55

Шефот на железничката станица во Лариса презема одговорност, но само за делот што се однесува на него

Шефот на железничката станица во Лариса кој беше уапсен за несреќата и судирот на двата воза во кој животот го загубија 57 лица, денеска ќе биде изведен пред истражен...

Балкан 02.03.23 | 23:04

Во железничката несреќа во Грција досега официјално потврдени 57 жртви

Бројот на загинати во железничката несреќа во Грција се зголеми на 57 лица, според официјалниот брифинг од портпаролите на грчката полиција и грчката противпожарна...

Балкан 02.03.23 | 10:23

Дваесетгодишен студент е единствениот преживеан патник од несреќата кај Лариса, лекарите се борат за неговиот живот

Дваесетгодишен студент од Волос е единствениот преживеан од првиот вагон на возот кој се судри со товарен воз кај Лариса во Грција. Студент кој патувал за Солун, каде...

Балкан 02.03.23 | 09:42

Бројот на жртви во железничката несреќа во Грција се искачи на 47 лица

Трагичниот биланс на загинати на железничката несреќа во Грција, во близината на Лариса продолжува да расте. Според најновите информации, уште три безживотни тела се...

Балкан 01.03.23 | 22:22

Грчките железничари најавија штрајк, синдикатот предупредувал на проблеми во железничкиот сообраќај

Железничката компанија „Хеленик треин“ најави прекин на сите возови за утре, поради штрајкот што го распиша Панхеленската железничка федерација, пренесува „Прототема“. Во...

Балкан 01.03.23 | 22:09

Немири во Атина по железничката несреќа – полицијата се судри со демонстрантите

Вечерва на улиците на Атина избувнаа нереди кога голем број граѓани гневни на владата излегоа на улиците. Причина за гневот е што Владата ја приватизираше железничката...

Балкан 01.03.23 | 21:58

Херојот од трагичниот настан во Грција – го скршил прозорецот и спасил уште десет патници

Додека трагичниот биланс на загинати од ужасната несреќа во Грција расте, а вознемиреноста за заробените под возот се зголемува, една објава на Фејсбук од докторката...

Балкан 01.03.23 | 21:46

Свртничарот од Лариса призна вина – го испратил возот на погрешна пруга

Свртничар вработен во железничката страница во Лариса ја признал вината за фаталната несреќа што се случи во Грција, јавуваат дел од грчките медиуми. Тој се соочува...