Ознака: зелена партија
Македонија 04.09.21 | 08:15

По ДУИ, Бујар и МНР ќе го прави зелено

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денеска одржи зелен брифинг, во градскиот парк, како дел од новата иницијатива – „Министерството за надворешни работи...

Економија 12.06.21 | 20:30

Откако позеленеја, поскапе дизелот, направија масакр на дрвјата на „Орце Николов“, со мазутот го трујат воздухот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на 30-от роденден на УМС кажа дека Заев и ДУИ со новите даноци кои планираат да ги донесат дополнително ќе ги задолжат...

Твитови 07.06.21 | 20:46

„Зелената платформа“ на ДУИ


Македонија 07.06.21 | 18:29

Ахмети: 19 години се боревме за правата на Албанците, сега може и за останатите граѓани на Македонија

ДУИ токму сега се насочува кон зелената агенда, зошто во изминатите 19 години имавме друга агенда вели лидерот на Демократска унија за интеграција, Али Ахмети, кој вечерва...

Македонија 07.06.21 | 18:03

Поповска: ДУИ сака да владее со „зелените“ фондови

Поранешната пратеничка и претседателка на „најзелената“ политичка партија ДОМ, Лилјана Поповска вели дека „ребрендирањето“ на ДУИ во зелена партија е во контекст...

Колумни 07.06.21 | 09:01

Наполеон и „Шиле зеленото“

Васко Шутаров За последните денови од животот и смртта на Наполеон Бонапарта на островот Света Елена испишани се тони хартија. Големиот француски војсководец и император...

Македонија 06.06.21 | 21:48

Заев за зелената ДУИ: Доста беше Албанци, Срби, Грци, Власи… ние имаме граѓани во државата

Премиерот Зоран Заев денеска го коментираше вчерашното обраќање на лидерот на ДУИ, Али Ахмети и најавените реформи во неговата партија. Според Заев, многу е значајно...

Македонија 05.06.21 | 22:16

АА и А: Мерко секој ден сече дрвја, Чаир нема канализација, а Ахмети зборува за животна средина

Зелената агенда на ДУИ за коалицијата АА-А е лицемерие. Во нивната реакција се вели дека ДУИ денеска се откажа од статусот на ОНА, од еднаквоста на Албанците, од правдата,...

Македонија 05.06.21 | 21:56

Најчевска за „зелената“ ДУИ: Ако се зелени во главите, не значи дека се зелена партија

Професорката Мирјана Најчевска од Твоја партија го коментира ренрендирањето на Демократската унија за интеграција од партија што настана од поранешната терористичка...

Македонија 05.06.21 | 21:44

Промовирањето на ДУИ за зелена партија е како да ставите педофил за директор на градинка

Екологистот Аријанит Џафери од Тетово смета дека Македонија ќе стане зелена кога ДУИ ќе ги изгуби изборите. Според нив промовинарењето на ДУИ како зелена партија е...

Македонија 05.06.21 | 20:43

Јанушев: Единствено зелено во оваа влада е бојата на еврата

Единствено зелено што гледам во некоја конотација во однос на зелената боја помеѓу СДСМ и ДУИ, е зелената боја на еврата, вели пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ во македонското...

Македонија 05.06.21 | 15:21

Николоски: ДУИ се враќа на корените, во 2001 година почнаа како зелена партија од планините и горите на Македонија

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, одговарајќи на новинарско прашање кој е неговиот коментар за најавите на Али Ахмети дека ДУИ станува зелена партија,...