Ознака: зекирија ибраими
Македонија 26.10.21 | 08:15

Ибраими најави пресврт уште в понеделник: Во рацете на Мицкоски е формирањето ново мнозинство

Зекирија Ибраими од Алтернатива гостуваше синоќа во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21. Тој посочи дека ќе се изненадиме и додаде дека во понеделник ќе се објави ново...

Македонија 20.10.21 | 16:40

Ибраими: Во декември ќе има нова влада без ДУИ

Ново парламентарно мнозинство без ДУИ и СДСМ до крајот на годината, најавува Зеќирија Ибрахими од коалицијата Алтернатива-Алијанса за Албанците. Ибраими во Дебатната...

Македонија 06.07.21 | 13:18

Вељановски морал да му даде збор на пратеникот кој ја пееше албанската химна и немал можност да го исклучи

Адвокатот Еленко Миланов го објасни текот на седницата на 27 април 2017 година. Тој објасни дека Вељановски едноставно морал да му даде збор на пратеникот Зекирија Ибраими...

Скопје 22.01.21 | 22:17

Тик-токерот“ со албанското знаме фотографиран со Заев

Откако на социјалната мрежа „Тик-ток“ се појави видео лик како со своето Ауди се фали дека го опремил со албанско знаме кое излегува и од багажникот, се појавија нови...

Македонија 16.11.20 | 13:51

Пратениците Митрески, Атанасов, Камберовски и Зендели потврдија дека Вељаноски седницата на „27 април“ ја водел согласно Деловникот и Уставот

Јован Митрески, Петар Атанасов, Алија Камберовски и Фадил Зендели на денешното рочиште за настаните од 27 април потврдија дека тогашниот претседавач Трајко Вељаноски...

Македонија 16.11.20 | 08:15

Сведоците потврдија дека Вељаноски морал да му даде збор на Ибраими и оти не можел да знае што ќе говори тој

Сведоците на последното рочиште за настаните од 27 април беа едногласни за тоа што се случуваше на седницата во 2017 година. Тие го уверуваа судијата Илија Трпков дека...

Македонија 13.11.20 | 14:14

Поранешната пратеничка на Беса потврди дека се потпишала на барањето седницата на 27 април да продолжи следниот ден

Поранешната пратеничка на БЕСА Теута Биљали на денешното сведочење за настаните од „27 април“ потврди дека поранешнииот претседател на Собранието Трајко Вељаноски...

Македонија 13.11.20 | 11:14

Ибраими: Пеењето на албанската химна беше моја лична одлука, имав право на процедурално обраќање

Поранешниот пратеник Зекирија Ибраими денеска во Кривичниот суд во Скопје сведочеше за настаните од 27 април 2017 година. Тој опиша како течел целиот ден и оти како заменик-координатор...

Црна хроника 04.09.20 | 12:22

Миланов: Ибраими ќе сведочи за пеењето на албанската химна

Адвокатот Еленко Миланов потврди дека пратеникот, Зекирија Ибраими, кој во 2017 година во Собранието ја пееше химната на Албанија ќе биде повикан за сведок. Можност да...

Црна хроника 04.09.20 | 11:51

Вељаноски не можел да го исклучи микрофонот на пратеникот кој ја пееше албанската химна

Обвинителката во случајот „27 април” го праша пратеникот Никола Мицевски за текот на конститутивната седница. Таа посебно се интересираше дали тогашниот претседавач,...

Вести 27.08.20 | 12:09

Пратеникот од Беса кој на „27 април“ ја пееше химната на Албанија во Собрание повикан за сведок во судот

Зекирија Ибраими, пратеникот кој на 27 април 2017 година среде Собрание ја пееше химната на Албанија е повикан за сведок од страна на обвинетите, дознава „Република“ Тој...

Македонија 26.08.20 | 13:23

За „27 април“ ќе сведочат 15 пратеници, Вељаноски со докази поби дел од обвиненијата против него

Судењетоза настаните од 27 април во Собранието продолжува на 4 септември со сослушување на сведоци предложени од одбраната на поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски,...

Македонија 26.08.20 | 12:37

СДСМ самите барале седницата на 27 април да продолжи следниот ден

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски на денешното рочиште за настаните од 27 април објасни дека не е точно она што е наведено во обвинението, дека...

Македонија 26.08.20 | 11:11

Побиено обвинението за Вељаноски, тој морал да му даде збор на Ибраими

Со изведување на предложените материјални докази од поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски денеска во Кривичниот суд во Скопје продолжи судењето за настаните...