Ознака: здравко савески
Македонија 31.01.20 | 12:16

Савески: Еве ја таа Апасиева „Левица“, наводно работничка партија, која прима илјадници евра од фирми

Политичката партија Левица, предводена од претседателот Димитар Апасиев, во текот на минатата 2019 година добила донација од приватна компанија во износ од скоро 18 илјади...

Македонија 19.01.20 | 11:14

Савески: Судскиот процес против мене и Куновски сè уште трае веќе четири години

Поранешниот член на Презедиумот на Левица, Здравко Савески, реагира на информацијата објавена во нашиот текст „За удрени шамари опомена, за неудрени затворска казна“...

Македонија 23.05.19 | 14:04

По оставката на Богоевски, шарените бараат оставка и од Туфекџиќ и Стефоска

Здравко Савески, граѓанскиот активист, член на Левица и еден од најборбените учесници во протестите низ изминатите години по оставката од пратеникот ПАвле Богоевски,...

Македонија 15.05.19 | 21:33

Савески: Павле одамна требаше да си поднесе оставка

Откако вчера беше објавена аудио-снимка од пратеникот Павле Богоевски, речиси целата јавност бара од него да си поднесе оставка. Професорот Здравко Савески вели дека...

Македонија 07.05.19 | 18:00

Левица го смени логото за да се дистанцира од Савески

Политичката партија Левица иницира промена на партиското лого откако Основниот суд Скопје 2 одлучи дека единствен легитимен застапник на партијата е Димитар Апасиев. Бидејќи...

Македонија 30.04.19 | 09:35

Апасиев останува единствен правен застапник на Левица, Савески го изгуби судскиот спор

Судскиот спор околу правниот застапник на партијата е завршен, Димитар Апасиев останува единствен правен застапник на партијата, соопштува Левица. „Изминатиот период,...

Македонија 16.02.19 | 09:17

Савески вели Апасиев направи пуч, Апасиев вели: Спречен пуч во партијата!

Раскол во Левица. Синоќа партијата објави дека во нивните редови е спречен пуч. Спречен уште еден диригиран обид на власта за пуч во Левица Во раните утрински часови,...

Македонија 11.01.19 | 23:29

Здравко Савески: Вазалите на власт си ја исполнија задачата што им ја даде империјалниот господар

Професорот Здравко Савески на Фејсбук напиша дека пратениците ги истуркаа уставните измени. Вели тоа е направено со амнестии и тендери. Со газење на демократијата,...