Ознака: Завод за статистика
Економија 08.03.21 | 20:02

Заев: Извозот расте, продолжува поддршката за сите дејности

Премиерот Зоран Заев на својот фејсбук профил ги сподели податоците од Државниот завод за статистика според кои извозот бележи раст. Заев напиша и дека продолжува поддршката...

Македонија 31.12.20 | 09:38

Ова се најчестите имиња за 2020 во Македонија

Сара е најчестото женско, а Матеј најчестото машко име што граѓаните во земјава им го давале на своите новородени деца во текот на оваа година. Според податоците на Управата...

Македонија 03.09.20 | 11:25

На вработен во Заводот за статистика му се закануваат со отказ поради објава на Фејсбук

Вработен во Заводот за статистика поради објавени информации на Фејсбук добива закани дека ќе остане без работното место. Беким Бериша на својот Фејсбук профил објави...

Економија 31.08.20 | 14:31

Пад на индустриското производство во јули

Пад од 9,5 проценти на индустриското производство во јули годинава во однос на јули лани регистрира Државниот завод за статистика. Во првите седум месеци од годинава...

Семејство 16.02.20 | 23:32

Се венчаа вo саботата, поднесоа документи за развод во средата

Mладоженци го кажале судбоносното „да“ во сабота, а веќе во средаподнеле барање за развод. Овој случај е забележан во Требиње, БиХ. Сличен случај имало и во Бјелина,...

Македонија 22.10.19 | 10:34

Ќе се бара соодветен термин за попис во 2020 година

Премиерот Зоран Заев и директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски следната недела ќе одржат средба на која ќе разговараат за новиот датум за спроведување...