Ознака: затворање
Свет 23.03.21 | 21:43

Германија се затвора за Велигден

Локдаунот во Германија продолжува до 18 април, а за Велигден, од 1 до 5 април, заклучувањето ќе биде уште построго, беше одлучено на состанокот меѓу канцеларот и покраинските...

Свет 19.12.20 | 19:41

Италија целосно се затвора за празниците

Италија ќе воведе национална блокада за време на божиќните и новогодишни празници, рече премиерот Џузепе Конте. Според новите регулативи, сите продавници кои не продаваат...

Свет 11.12.20 | 15:08

Во 19 часот да се затвораат продавниците и рестораните во Швајцарија, нареди Владата

Швајцарската Влада нареди затворање на рестораните, кафулињата и продавниците во 19 часот во многу делови на земјата, додека државата се бори со континуирано висок број...

Култура 05.12.20 | 10:11

Претставата „Херои 4:33“ го затвора 45. Млад отворен театар

На 5 и 6 декември во рамки на „Млад отворен театар“ ќе се изведе македонската претстава „Херои 4:33“, во режија на Деан Дамјановски, а по текст на Сашо Димоски на Театарот...

Балкан 25.11.20 | 14:46

Рекорден број новозарзени во Хрватска: Најавено затворање на кафулињата и рестораните

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани рекордни 3.603 нови случаи на заразени со корона вирус, со што бројот на активни случаи се зголеми на вкупно 20.691. Во истиот...

Балкан 25.11.20 | 14:34

Затворање училишта, ресторани, трговски центри и спортски сали: Бугарија ги заострува ограничувањата

Бугарија нареди затворање на училиштата, рестораните, трговските центри и спортските сали до 21 декември, поради тоа што тешко се бори против ширењето на корона вирусот. Според...

Балкан 24.11.20 | 09:23

Бугарија планира „лок-даун“: Затворање на училишта, ресторани и продавници, забрана за спортски настани, забави и екскурзии

Бугарија има намера да затвори училишта, ресторани и продавници и да ги забрани сите спортски настани, приватни забави и екскурзии за да се спречи ширењето на вирусот. Како...

Македонија 16.11.20 | 22:19

ВМРО-ДПМНЕ: Царовска знае дека бројките и се неточни има многу повеќе заразени меѓу наставниците

Партиските директори на училиштата поставени од СДСМ одбиваат да дадат точни податоци за заболени наставници и ученици, како и продолжуваат да ги кријат и не ги пријавуваат...

Свет 07.11.20 | 11:29

Австриските власти ги затвораат радикалните џамии

Австриските власти најавија дека ќе ги затворат сите џамии кои промовираат радикален ислам, објави австриската новинска агенција АПА. Министрите за внатрешни работи...

Балкан 05.11.20 | 10:49

Црна Гора ќе ги затвора училиштата и угостителските објекти поради корона вирусот

Институтот за јавно здравје на Црна Гора одлучи од утре (6 ноември) во Подгорица, Будва, Улцињ и во Цетиње да бидат затворени училиштата и угостителските објекти. Оваа...

Балкан 30.10.20 | 08:51

Од денеска мини-карантин во Солун и Лариса: Се затвораат кафулињата, рестораните, кината, театрите, судовите…

Откако во Грција три дена по ред се регистрирани по над 1.000 нови позитивни на Ковид-19, од утринава стапи на сила мини-карантин во градовите Солун, Лариса и Родопи, од...

Балкан 24.10.20 | 12:05

Словенија денеска запре: Затвораат градинките, фирмите, рестораните

Словенија од денеска воведува нови мерки кои вклучуваат суспендирање на јавните и економските активности со цел да се спречи ширењето на вирусот корона. Новите мерки...

Здравје 14.10.20 | 14:50

Каталонија ги затвора баровите и рестораните поради ширењето на коронавирусот

Вршителот на должноста претседател на Владата на Каталонија, Пере Арагонес, во средата објави дека баровите и рестораните во таа автономна заедница ќе се затворат во...

Калеидоскоп 07.10.20 | 17:32

Катанец на кафаните: Брисел од утре ги затвора кафулињата и баровите на еден месец

Кафулињата и баровите во целиот регион на Брисел од утре ќе бидат затворени еден месец со цел да се запре зголемениот број заразени со новиот коронавирус, соопштија...

Свет 05.10.20 | 23:22

Гувернерот на Њујорк нареди да се затворат сите училишта во жариштата на Ковид-19

Гувернорот на Њујорк, Ендрју Куомо, од утре нареди затворање на училиштата во жариштата на корона вирус во државата, вклучително и квартовите во Бруклин и Квинс. Нема...

Свет 27.09.20 | 11:47

Австриската влада со сите сили се обидува да спречи ново затворање на економијата

Австрискиот министер за здравство, Рудолф Аншобер, истакна дека Владата со сите сили сe обидува да спречи ново затворање на економијата и општеството и дека таквата...

Економија 25.09.20 | 19:24

Странски инвеститор заминува од Македонија: Се затвора фабриката „Гришко“

Се затвора фабриката „Гришко Македонија“, која беше отворена во 2012 година во селото Слечпе, Демир Хисар и која се занимава со производство на балетска опрема, пишува...

Култура 30.08.20 | 10:00

Со претставата „Бог на масакарот“ на Турскиот театар завршува Охридско лето

Со претставата „Бог на масакарот“ во изведба на НУ „Турски театар“ од Скопје се спушта завесата на годинешното јубилејно 60-то по ред издание на Фестивалот „Охридско...

Калеидоскоп 14.08.20 | 21:00

Шпанија ги затвора ноќните клубови

Сите шпански региони се согласија да ги затворат ноќните клубови и да воведеат забрана за пушење на отворени места кога е невозможно да се одржи безбедно растојание,...

Свет 03.08.20 | 11:12

Мелбурн ги затвора продавниците и фабриките за да го спречи вирусот

Вториот по големина австралиски град Мелбурн, во кој веќе на сила е ноќен полициски час, најави нови ограничувања за индустријата, вклучително и трговијата и градежништвото,...