Ознака: затоплување
Скопје 14.01.22 | 15:24

Јакимовски бара распустот да трае до 10 февруари, поради омикрон и ладните радијатори

Градоначалникот на Општина Карпош Стевчо Јакимовски апелира да се продолжи зимскиот распуст на учениците до 10 февруари, не само поради ширењето на омикронот, туку и...

Свет 10.08.21 | 12:03

Експертите со предупредување: Регионот на Пацификот најмногу трпи поради глобалното затоплување, можно е губење на цели држави

Глобалното затоплување над 1,5 степени ќе биде катастрофално за пацифичките островски земји и може да доведе до губење на цели држави поради зголемувањето на нивото...

Свет 03.06.21 | 15:51

Научници предупредуваат за недостиг на вода за пиење поради глобалното затоплување

Група научници, предводени од Политехничкиот институт Ренселер во САД, известија за намалување на нивото на кислород во слатководните езера како резултат на глобалното...